Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Antykoncepcja hormonalna sprzyja HIV?

Antykoncepcja hormonalna może sprzyjać rozprzestrzenianiu się HIV – donosza nowe badania naukowe przeprowadzone w Afryce.

Według przeprowadzonego badania, kobiety stosujące hormonalną antykoncepcją miały podwójne ryzyko zakażenia się wirusem HIV, bądź przekazania go partnerowi w porównaniu do kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Wnioski te były bardziej widoczne w przypadku kobiet stosujących zastrzyki hormonalne. Jared Baeten, naukowiec z Uniwersytetu w Waszyngtonie podkreśla znaczenie wyników badania w planowaniu programów edukacyjnych i profilaktycznych dotyczących planowania rodziny i zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

Ponad 140 milionów kobiet na całym świecie korzysta z antykoncepcji hormonalnej. Są wśród nich także kobiety z HIV żyjące w Afryce. W przeprowadzonym badaniu uczestniczyły niemal 4 tysiące par heteroseksualnych z Botswany, Keni, Rwandy, RPA, Tanzanii, Ugandy i Zimbabwe. Jeden z partnerów był nosicielem HIV. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną były dwukrotnie częściej zarażone HIV. Nawet te Panie, które były zakażone na początku badania i używały antykoncepcji hormonalnej miały dwa razy większe prawdopodobieństwo zakażenia partnera, w porównaniu do kobiet, które nie stosowały hormonów. Naukowcy wzięli pod uwagę także inne czynniki mogące wpływać na szybkość transmisji wirusa HIV, jak ciąża czy używanie prezerwatyw – wyniki jednak pozostały takie same, co nasunęło pytania o zachodzenie zmian biologicznych powodowanych stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, jak zmiany w komórkach pochwy bądź szyjki macicy mogące zwiększać podatność na wirusa HIV.

bm 

Źródło: msnbc.msn.com

Zdjęcie: Caroline Hoos/sxc.hu

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg