Leki a Twoja płodność

Stosowanie leków zawsze powinno być rozważne i ostrożne. W czasie starań o dziecko, w czasie ciąży lub karmienia piersią każde przyjęcie leku powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Najlepiej w tym czasie unikać jakichkolwiek leków. Wiadomo, że każdy lek ma swoje działania uboczne.
Accutane. Lek na ciężką odmianę trądziku zawierający syntetyczną witaminę A, wywołuje uszkodzenia płodu, włączając w to opóźnienia psychorozwojowe. Uszkodzenia najczęściej zdarzają się we wczesnych etapach ciąży - wtedy gdy kobieta nie zdaje sobie jeszcze sprawy z istnienia ciąży - należy przestać zażywać ten lek i poprosić lekarza o przepisanie bezpiecznego leku przez staraniami o ciążę.
Antybiotyki. Poprzez zmianę wyglądu śluzu szyjkowego, antybiotyki czasem opóźniają owulację. Badania nie dowiodły jeszcze czy to antybiotyki obniżają płodność czy leczona nimi choroba.
Antydepresanty. Leki te mogą wpłynąć na cykl miesiączkowy, czasowo obniżyć płodność lecz badania wskazują także na zwiększenie ryzyka wad wrodzonych u dziecka, gdy przyjmuje je ciężarna kobieta.
Leki uspokajające. Póki co jest niejasne jak leki takie jak diazepam i alprazolam wpływają na płodność, przypuszczalnie podobnie jak leki antydepresyjne. Stosowanie ich w czasie pierwszego trymestru ciąży powoduje zwiększenie ryzyka wad wrodzonych u płodu. Z tego powodu należy unikać ich przyjmowania w czasie starań o dziecko.
Leki na przeziębienie i grypę oraz leki antyhistaminowe. Te leki sa tak skomponowane, że osuszają nadaktywne błony śluzowe nosa i gardła a przy okazji zmniejszają ilość oraz obniżają jakość śluzu szyjowego. Dla nasienia taka sytuacja jest równoznaczna z przepłynięciem suchej na kość pustyni albo morza żelków, generalnie uniemożliwia to osiągnięcie komórki jajowej.
Kortykosteroidy. Kremy i maści zawierające kortykosteroidy są używane do leczenia wysypek, egzem, spuchnięć i innych zmian skórnych. Leki te mogą spowodować nawet nieregularność cykli w zależności od stężenia i dawki danego leku.
Leki obniżające ciśnienie krwi. Leki, diuretyki oszczędzające potas, zawierają także spironolakton, który może spowodować zaburzenia miesiączkowania.
Ibuprofen. Leki przeciwbólowe czasem mogą zakłócać proces owulacji, szczególnie, gdy są przyjmowane regularnie. W czasie przyjmowania leków na płodność lub w czasie starań o dziecko lepiej w razie konieczności stosować paracetamol
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Antykoncepcja - rozwiewamy mity na jej temat!
Poznaj cztery mity na temat antykoncepcji, które mogą Cię zaskoczyć! Mity w antykoncepcji są często powtarzane, powielane...
Więcej