Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że masz „męską” pamięć

O tym, że tabletki antykoncepcyjne zmieniają gust i sprawiają, że skłaniamy się ku wyborze partnera życiowego o innych cechach, niż gdybyśmy wybierały nie używając antykoncepcji hormonalnej, pisaliśmy niedawno. Tymczasem, jak publikuje sciencedaily.com tabletki antykoncepcyjnie nie pozostają bez wpływu także na kobiecą pamięć.

Badanie publikowane we wrześniowym numerze pisma Neurobiology of Learning and Memory, wykazuje, że tabletki antykoncepcyjne oddziałują na zapamiętywane przez kobiety fakty. W badaniu kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną, a także – grupie, która nie stosowała tabletek, pokazano na obrazkach i dano do wysłuchania z taśmy, historię wypadku samochodowego. Po tygodniu kobiety zostały poddane testowi na pamięć – okazało się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną pamiętały historię i jej zakończenie (że uczestnik wypadku został zawieziony do szpitala, gdzie pomogli mu lekarze), jednakże to kobiety opierające się na innych metodach antykoncepcji pamiętały dużo więcej szczegółów (jak np. hydrant przy samochodzie na obrazku przedstawiającym zdarzenie).

Badaczka  Shawn Nielsen twierdzi, że tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na rodzaj zapamiętywanych faktów. Ma ona nadzieję, że wyniki jej badań dadzą odpowiedź na pytanie dlaczego kobiety znacznie częściej doświadczają zespołu stresu pourazowego, niż mężczyźni. Tłumaczy ona, że proces zapamiętywania w przypadku mężczyzn znacznie częściej opiera się na prawej półkuli mózgowej, która ma zadanie przechować „istotę” sprawy, a nie jej szczegóły. To nasuwa pewne wnioski, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, zakłócając normalny poziom hormonów w organizmie, który z racji stosowania tabletek jest podwyższony, skłaniają się do zapamiętywania emocjonalnych wydarzeń w sposób charakterystyczny dla mężczyzn. 


Badaczka planuje przeprowadzenie kolejnych badań, będących częścią jej pracy doktorskiej na temat wpływu hormonów na zdolność do zapamiętywania szczegółów.

bm

źródło: sciencedaily.com

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg