Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Zdrowie masz tylko jedno …co warto wiedzieć o antykoncepcji…

Znane i coraz bardziej aktualne staje się dzisiaj powiedzenie, iż „współczesny człowiek najpierw traci zdrowie zarabiając pieniądze, aby później stracić wszystkie te pieniądze na zdrowie” – niestety prawda ta znajduje również potwierdzenie w wymiarze zdrowia i płodności każdej aktywnej kobiety.

Trudno nie dostrzec wielkiej dynamiki zmian oraz intensywności podejmowanych decyzji w życiu każdego młodego człowieka – największymi efektami ubocznymi takiego ‘modus operandi’ są: brak odpowiednio głębokiej refleksji poprzedzającej nasze decyzje, popularne i dogodne (chociaż z reguły niekorzystne) rozwiązania oraz dezinformacja.Najlepszym tego przykładem jest delikatna, ale dotycząca każdej kobiety, pary i małżeństwa sfera płodności, seksualności oraz planowania rodziny. Czerpiąc naszą „wiedzę” z popularnych czasopism, opinii, telewizji, plotek, panujących stereotypów czy reklam – ryzykujemy poniesienie ogromnych kosztów zdrowotnych, życiowych czy etycznych.


NIEBEZPIECZNE SKUTKI UBOCZNE TABLETEK


Według Francuskiej Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Leków, co najmniej 20 kobiet rocznie umiera, a ponad 2500 poważnie choruje z powodu stosowania pigułek antykoncepcyjnych - tak szokujące dane zebrano w specjalnym raporcie, który jest pierwszym dokumentem tak szczegółowo opisującym skutki zażywania pigułek antykoncepcyjnych (sic: pierwszym).

Już teraz sprzedaż pigułek trzeciej i czwartej generacji spadła we Francji o ponad jedną trzecią, natomiast Krajowa Kasa Chorych zapowiedziała, że przestanie zwracać pacjentkom pieniądze wydane na ich zakup. Z pewnością nie jest to dobra informacja dla największych producentów tych inwazyjnych specyfików. Mimo, że zdrowy rozsądek podpowiada nam, że środek przeciwbólowy i antybiotyk to nie cukierki, a wszystko, co inwazyjne zbiera później swoje żniwo – ulegamy szybkim i natychmiastowym rozwiązaniom.

Profesor Eric Odeblad z Univerysity of Umea w Szwecji specjalizujący się w badaniach nad płodnością oraz zdrowiem kobiet, opublikował szereg interesujących badań na temat wpływu hormonalnych metod antykoncepcji na degradację szyjki macicy oraz nieodwracalną niepłodność: „Powikłania związane z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych wystpują bardzo często. Niepłodność po okresie 7-15 latach użytkowania stanowi bardzo poważny problem. ‘Krypty S’ są bardzo wrażliwe na normalną i cykliczną stymulację przez naturalne estrogeny, natomiast pigułka powoduje ich zanik. Powstaje patologiczna niepłodność […] leczenie jest trudne. […] Po 3-15 miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych, następuje większa utrata ‘komórek typu S’ niż ich odtwarzanie […] I chociaż ciąża odmładza i regeneruje szyjkę macicy, to każdy rok zażywania tabletek antykoncepcyjnych (hormonalnych) powoduje „starzenie się” szyjki macicy o kolejny ekstra rok.”

Pomimo wielu badań wykazujących ok. kilkadziesiąt możliwych efektów ubocznych dla zdrowia, ciągle jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić długoterminowe skutki zażywania środków hormonalnych, niemniej bardzo niepokojące wnioski można wyciągnąć z najnowszych badań i doświadczeń, które np. ukazują wpływ hormonalnej antykoncepcji na niepłodność potomstwa w linii żeńskiej (córek lub nawet wnuczek) czy też znacznie zwiększoną liczbę procentu potomstwa ze skłonnościami homoseksualnymi. Wobec takich faktów trudno nie nazwać pigułki „bombą biologiczną z opóźnionym zapłonem” – opóźnionym dla nas i dla naszych dzieci.


PRZEMILCZANA PRAWDA


Inną, niezwykle istotną a często niedopowiedzianą kwestią jest tzw. trzeci mechanizm działania środków hormonalnych: czyli hamowanie zagnieżdżenia poczętego zarodka w wyniku zmian zanikowych endometrium.

Dr Magdalena Szymańska, ginekolog położnik oraz bioetyk pracujący na Akademii Medycznej w Białymstoku mówi wprost: „Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji […] Kobieta, z racji tego, że jest niedoinformowana bądź podaje się jej niepełne informacje lub celowo przemilcza się prawdę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest manipulowana. […] Według zapisu encyklopedycznego, antykoncepcja to wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego (anti conceptio - przeciw poczęciu), tym terminem określa się także środki, które uniemożliwiają zagnieżdżenie komórki jajowej w macicy już po poczęciu (wczesnoporonne). […] Tymczasem wszystkie hormonalne środki tzw. antykoncepcyjne posiadają w swojej istocie wszystkie mechanizmy działania jednocześnie: hamowanie owulacji (niecałkowite); zagęszczenie śluzu szyjkowego (niecałkowite); zwolnienie perystaltyki jajowodów; oraz właśnie działanie wczesnoporonne: hamowanie zagnieżdżenia poczętego zarodka (dziecka) w wyniku zmian zanikowych endometrium (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie błony śluzowej macicy). Zatem środki te działają aborcyjnie jako przedzagnieżdżeniowe lub pozagnieżdżeniowe.”

Dr Szymańska w przeprowadzonym przez nią wywiadzie zaznacza: „Kobieta, która nie jest medykiem, najczęściej nie orientuje się w słownictwie, którym posługujemy się jako lekarze czy firmy farmaceutyczne w ulotkach pisanych bardzo małym drukiem, czasami po prostu nie do odczytania, np. "zapobieganie implantacji blastocysty w endometrium" albo sformułowanie "działanie antynidacyjne, antyimplantacyjne". To jest wprowadzanie w błąd kobiet i marginalizowanie problemu.” Warto zaznaczyć, iż podobny mechanizm działa w przypadki wkładek wewnątrzmacicznych, czyli tzw. spiralek.

ZWROT KU ZDROWIU

Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju” – prawda ta potwierdza się również w odniesieniu do popularności naturalnych metod planowania rodziny w Polsce, gdzie są one znane, ale ośmieszane przez błędne stereotypy oraz kulturę popularną oraz na Zachodzie – gdzie często jako mniej znane i obecne w kulturze masowej, cieszą się rosnącą popularnością oraz ogromnym zaufaniem pośród stosujących je kobiet. W dobie zwiększonej świadomości o naszym zdrowiu oraz wpływu sposobu życia, diety oraz funkcjonowania na naszą długowieczność - czołowe ośrodki badawcze oraz zdrowotne zaczynają zdawać sobie sprawę ze szkodliwości oraz poważnych konsekwencji ingerowania w naturalny i niezwykle istotny zegar biologiczny kobiety.

Skoro wiadomo, że kobieta może zajść w ciąże tylko przez sześć dni w ciągu całego cyklu - pięć dni przed owulacją i w samym dniu owulacji, to dlaczego istnieje tak silna mentalność nieustannego „faszerowania” się tabletkami? Śmiejemy się z nieproporcjonalnych, „sterydowych” kulturystów – nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę kobiety zażywające hormonalną antykoncepcję robią to samo i to na wiele większą oraz długotrwałą skalę…

Dzisiaj w całej Europie powstaje wiele nowoczesnych centrów naturalnego planowania rodziny oraz naturalnego leczenia niepłodności (często spowodowanej wcześniejszym zażywaniem inwazyjnych środków antykoncepcyjnych), czyli tzw. naprotechnologii – można tutaj chociażby wymienić tak renomowane ośrodki jak: FertilityCare w Galway (Irlandia) czy The Life Fertility Care w Londynie (http://www.fertilitycare.net/), setki klinik oraz ośrodków promujących model Creightona, wykorzystujący naturalne biomarkery płodności czy też niemiecki INER (Institut für Natürliche Empfängnisregelung) – promujący (i tak już popularną) niezwykle skuteczną metodę planowania rodziny bez środków antykoncepcyjnych prof. Rotzera.

TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE NATURZE, CZYLI MONITORY CYKLU

Jednak najlepszym dowodem na popularność oraz potencjał metod naturalnych jest obecność na rynku (oraz nieustanny rozwój) różnego rodzaju monitorów cyklu czy tzw. komputerów płodności, które to z niezwykłą dokładnością potrafią wskazać dni płodne, niepłodne, owulację, cykle bezowulacyjne lub nawet różnego rodzaju zaburzenia hormonalne – te inteligentne, niezawodne oraz łatwe w obsłudze urządzenia diagnostyczne przeznaczone są również dla kobiet (w zależności od modelu) mających długie lub nieregularne cykle, pracujących zmianowo czy będących w okresie pre-menopauzy.

Spośród wielu producentów wyżej wspomnianych inteligentnych monitorów płodności oraz ich różnego zakresu funkcjonalności (mikroskop owulacyjny, Persona Monitor, Cyclotest) szczególnie warto tutaj wspomnieć o Lady-Comp.

LADY-COMP – POGROMCA TABLETEK

Lady-Comp to aktualnie najlepszy dostępny na rynku monitor cyklu o przebadanej klinicznie niezwykle wysokiej skuteczności: 99,4%, czyli równej lub wyższej od popularnie dostępnej antykoncepcji. Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i porównaniom otrzymanych wyników do posiadanej wiedzy o cyklach (specjalistycznej analizie pomiarów za pomocą wprowadzonego zaawansowanego oprogramowania), urządzenie to doskonale określa dany moment cyklu, a zatem wskazuje i przewiduje z wielodniowym wyprzedzeniem płodność kobiety.

Używanie komputera cyklu Lady-Comp jest całkowicie bezpieczne dla kobiety, nie powodujące skutków ubocznych, działa doskonale w zgodzie z kobiecym cyklem – jednocześnie się go ucząc. Również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje komputer cyklu Lady-Comp jako skuteczną metodę naturalnej antykoncepcji oraz naturalnego planowania rodziny.

 JAK TO DZIAŁA?

Komputer cyklu Lady-Comp jest wyjątkowo łatwy w obsłudze oraz posiada wyjątkowo czuły sensor, za pomocą którego kobieta po przebudzeniu powinna zmierzyć temperaturę pod językiem. Ważne jest aby robiła to przed wstaniem z łóżka. Pomiar trwa bardzo krótko – około 30 sekund. Po tym czasie wyświetla się wartość temperatury, dzień cyklu w jakim znajduje się kobieta oraz lampka – zielona oznacza dni niepłodne, czerwona – dni płodne, czyli takie, w których pełny stosunek może zakończyć się poczęciem. Żółta lampka może wyświetlić się gdy występują przesunięcia cyklu, bądź użytkowniczka pominęła kilka pomiarów i komputer musi "na nowo odnaleźć się" w jej cyklu. O występowaniu miesiączki kobieta informuje komputer cyklu za pomocą przycisków. Więcej na temat komputerów cyklu Lady-Comp oraz ich funkcjonowania można się dowiedzieć na stronie autoryzowanego dystrybutora na Polskę: www.ladycomp.pl

A JEŚLI STARAMY SIĘ O DZIECKO…

Warto wspomnieć, iż istnieje specjalna wersja Lady-Comp o nazwie Lady-Comp baby – może on wskazać datę owulacji z wyprzedzeniem i obliczyć najlepszy czas na poczęcie. Wykazano, że Lady-Comp baby pomógł już ogromnej ilości par, które bezskutecznie przez wiele lat starały się o dziecko.

Dodatkowo jeżeli problemy z zajściem w ciążę są spowodowane np. cyklami bezowulacyjnymi czy niewydolnością ciałka żółtego, komputer cyklu Lady-Comp baby umożliwi rozpoznanie tych problemów - mogą one zostać zdiagnozowane dzięki uzyskanemu wydruku danych z urządzenia. Wydruki te są również bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza ginekologa, gdyż dokładnie będą one obrazować indywidualny cykl miesiączkowy.

Po urodzeniu dziecka Lady-Comp baby, doskonale sprawdza się jako metoda naturalnego planowania rodziny bez środków antykoncepcyjnych, charakteryzując się niezwykle wysoką skutecznością na poziomie 99,4%, potwierdzoną wieloma badaniami klinicznymi.

ZDROWIE MASZ TYLKO JEDNO

Konkludując – należy uczciwie przyznać, iż opierając się na przytoczonych faktach, musimy liczyć się z tym, iż każda inwazyjna antykoncepcja prędzej czy później zbierze swe gorzkie żniwo uderzając nie tylko w stosujące je kobiety ale i całe społeczeństwo. Dodatkowo brak pełnej i rzetelnej informacji o antynidacyjnych właściwościach tabletek antykoncepcyjnych, nie pozwalających zagnieździć się poczętemu zarodkowi w łonie matki, czyni antykoncepcję hormonalną jeśli nie nieetyczną, to wysoce kontrowersyjną…

Wbrew powszechnym stereotypom metody naturalnego planowania rodziny środków antykoncepcyjnych radzą sobie wyśmienicie i cieszą się ogromnym zaufaniem kobiet oraz efektywnością (pod warunkiem ich poprawnego stosowania) – możliwe jest to, nie tylko dzięki oparciu o sprawdzone naukowo metody, ale również dzięki dobrodziejstwu technologii i dostępnym na rynku nowoczesnym monitorom cyklu, którego znakomitym przykładem jest Lady-Comp.

Lady-Comp (oraz jego wersja mini:Pearly) jest niezwykle skuteczną – posiadającą równą lub wyższą efektywność od popularnej antykoncepcji – metodą naturalnego planowania rodziny. Stosując komputer cyklu Lady-Comp kobieta wraz z partnerem mogą z pewnością, komfortem i w zgodzie ze swoim sumieniem decydować, czy teraz pragną mieć dziecko, czy może jeszcze odłożą decyzję na później. Bez presji, bez lęku, bez stresu związanego z niewiedzą na temat własnego cyklu.

Dzięki stosowaniu Lady-Comp w monitorowaniu cyklu kobiety, jakość życia seksualnego pary wzrasta, a zaufanie między nimi i bliskość jeszcze bardziej pogłębiają się. Sama kobieta zaś zyskuje również bezcenną wiedzę na temat funkcjonowania własnego organizmu. Lady-Comp jest bardzo prosty w obsłudze, przyjazny zdrowiu oraz dający kontrolę nad płodnością bez żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo istnieje również specjalna wersja tego inteligentnego komputera płodności dla par starających się o poczęcie dziecka: Lady-Comp baby, który również cieszy się dużym zaufaniem i skutecznością w precyzyjnym diagnozowaniu dni płodnych, owulacji oraz potencjalnych problemów.

Łukasz Mańczak

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg