9 radosnych miesięcy

Witamy w naszym kalendarium ciąży! Prześledzimy jak przebiega ciąża i rozwój dziecka od momentu poczęcia aż do rozwiązania!
Zaczynamy:
PIERWSZY TRYMESTR
Pierwszy miesiąc:
Przyszła Mama
W momencie, kiedy zaszłaś w ciążę, przerwany został Twój cykl miesiączkowy. Stan taki trwa do czasu zakończenia regularnego i wyłącznego karmienia piersią. Organizm Twój produkuje hormony potrzebne do stworzenia optymalnych warunków dla wzrostu dziecka. Piersi stają się pełniejsze i bardziej wrażliwe. Może to być pierwszy, zauważony objaw rozwijającej się ciąży. Pod koniec pierwszego miesiąca mogą się pojawić u Ciebie nudności i wymioty, choć niektóre mamy cierpią już na nie zaledwie parę dni po zapłodnieniu. Nudności spowodowane są zmianami hormonalnymi, jakie występują w Twoim organizmie. Dolegliwość, choć dokuczliwa, nie jest niebezpieczna dla matki i dziecka i istniej wiele sposobów, aby ich uniknąć lub zmniejszyć ich intensywność jak np. świeży imbir, czy zjedzenie banana przed wstaniem z łóżka. Ta dolegliwość powinna minąć po 3 - 4 miesiącu ciąży. Na początku ciąży możesz doświadczyć tak zwanych "zachcianek". Klasykę zachcianek stanowi nagła ochota na coś kwaśnego, np. ogórek kiszony lub kiszona kapusta. W ciąży najprawdopodobniej będziesz odczuwać rozdrażnienie wywołane obojętnymi lub przyjemnymi dotychczas zapachami lub smakami. W tym czasie zacząć się też mogą problemy z pęcherzem – z częstszym niż dotychczas oddawaniem moczu. Spowodowane jest to powoli rozrastającą się macicą, która zaczyna uciskać pęcherz moczowy.
Poniżej zestawione są typowe ciążowe objawy. Mogą wystąpić wszystkie razem lub tylko jeden z nich:
- brak miesiączki, (choć czasem zdarza się, że do 3 miesiąca w dniach spodziewanej miesiączki występuje niewielkie plamienie),
- częste siusianie,
- nudności, wymioty, ślinotoki,
- zgaga, wzdęcia, niestrawność,
- zachcianki,
- ból, mrowienie, tkliwość piersi,
- drażliwość, płaczliwość, niepokój, zmiany nastroju na zmianę z dobrym samopoczuciem, podnieceniem,
- zmęczenie (najchętniej ciągle byś spała)
Pamiętaj o tym, że wszystkie te objawy są całkowicie normalne. Nie martw się niczym i staraj się możliwie jak najwięcej wypoczywać. Teraz potrzebny jest Ci spokój, wyciszenie i miłość partnera lub najbliższej rodziny.
Drugi miesiąc
Przyszła Mama
Piersi są wciąż bolesne i tkliwe. Brodawki sutkowe i otoczki wokół nich stają się ciemniejsze. Poranne nudności i wymioty wciąż trwają. W wielu przypadkach nudności i wymioty mogą utrzymywać się przez cały dzień. W tym czasie jako przyszła mama będziesz odczuwać zmęczenie, dlatego też wskazany jest w tym czasie dłuższy odpoczynek, np. drzemka w ciągu dnia – jeżeli masz taką możliwość lub najzwyklejszą ochotę. Tak naprawdę organizm dopiero przystosowuję się do nowej roli – roli naturalnego inkubatora dla nowego powstającego życia. W trakcie tego miesiąca ciąży wzrasta objętość krwi w Twoich naczyniach krwionośnych.
W drugim miesiącu ciąży odbędziesz pewnie pierwszą wizytę u ginekologa. Nie bój się jej. Teraz dowiesz się dokładnie jak powinnaś się odżywiać, jakie przyjmować preparaty witaminowe (najczęściej kwas foliowy). Jeśli masz pytania do lekarza to zapisz sobie je przed wizytą na kartce, żebyś o niczym nie zapomniała. Jak się czujesz?
- nadal czujesz zmęczenie, senność,
- częste parcie na mocz,
- nudności, wymioty, ślinotoki,
- zachcianki lub brak apetytu,
- cera jak u nastolatki,
- piersi są pełniejsze, stają się cięższe, z widocznymi z miesiąca na miesiąc niebieskimi żyłkami, zaczynają ciemnieć brodawki z powodu zwiększającej się ilości hormonów ciążowych,
- częste bóle głowy,
- omdlenia, zawroty głowy,
- płaczliwość, drażliwość, zmienny nastrój, niepokój, strach na zmianę z podnieceniem,
Pamiętaj o tym, że jeśli coś Cię niepokoi to zawsze możesz zadzwonić do lekarza i zapytać. Nigdy nie lekceważ własnego ciała. Lepiej być zbyt wrażliwym niż coś zaniedbać. Chodź regularnie na badania krwi, moczu usg oraz inne wyznaczone przez lekarza badania.
Dziecko
Główka nie ma jeszcze ostatecznego kształtu i nie wykształciły się jeszcze kości czaszki. Mózg i nerwy dopiero się tworzą, a rączki maja już zawiązki. Maluszek posiada już zaczątki płuc, przewodu pokarmowego, wątroby, nerek oraz kręgosłupa. W twarzy ma cztery dziurki, z których niedługo powstaną oczy i dziurki nosa. Dziecko nazwane jest teraz zarodkiem i rośnie w szybkim tempie- ok. 1 mm dziennie. Pod koniec 2 miesiąca mierzy 3,5 cm i waży 10g.
Trzeci miesiąc
Przyszła Mama
Zmęczenie wywołane zmianami zachodzącymi w Twoim organizmie może dalej się nasilać. Podobnie jest z nudnościami i wymiotami, choć pod koniec trzeciego miesiąca powinny powoli zanikać. W związku z tym, wbrew pozorom możesz stracić na wadze kilka kilogramów. Znacznie częściej niż dotychczas mogą pojawiać się uciążliwe bóle i zawroty głowy a ulubione ubrania z dnia na dzień zdają się kurczyć, zwłaszcza w biodrach i na wysokości piersi.
W trzecim miesiącu ciąży będziesz już psychicznie spokojniejsza. Przyzwyczajona jesteś już do innego trybu odżywiania oraz do myśli, że w Twoim łonie rozwija się nowe istnienie.
Co jeszcze możesz czuć w tym miesiącu?
- nadal odczuwasz zmęczenie i senność,
- parcie na mocz także jest nadal większe niż przed ciążą,
- ślinotoki, wymioty to zjawisko jak najbardziej normalne,
- zaparcia z powodu zwiększonej ilości hormonów,
- okresowe bóle głowy,
- piersi robią się coraz bardziej pełne, ciężkie i twarde. Brodawki robią się ciemne a gruczoły potowe na ich końcach mogą robić się powiększone,
- poszerza się już talia i brzuszek i choć raczej mieścisz się jeszcze w swoje ubrania sprzed ciąży to stają się one ciasne,
- odczuwasz zwiększenie apetytu,
- nadwrażliwość, rozdrażnienie, płaczliwość najczęściej mijają wraz z końcem tego miesiąca.
Dziecko
Wszystkie narządy i organy dziecka już się wykształciły, teraz będą rosnąć i przygotowywać się do pracy. Na palcach stóp i dłoni pojawiają się paznokcie. Maluszek staje się bardzo ruchliwy, gdyż zawiązują się jego mięśnie. Pod koniec trzeciego miesiąca zarodek staje się płodem. Dzidzia waży już ok.30 g i mierzy ok. 7 cm.
DRUGI TRYMESTR
Czwarty miesiąc
Przyszła Mama
Miejsce nudności i wymiotów zastępuje wzmożony apetyt. Jako przyszła mama stajesz się bardziej energiczna niż jeszcze parę tygodni temu. Poprawia się również Twoje ogólne samopoczucie. Wraz z upływem czwartego miesiąca – około 16-20 tygodnia ciąży – możesz poczuć już ruchy dziecka. Odczuwanie ruchów dziecka uzależnione jest od tego czy jest to Twoja pierwsza ciąża, czy też kolejna. W przypadku pierwszej ciąży, pierwszych, odczuwalnych ruchów dziecka można spodziewać się około 20 tygodnia. W każdej kolejnej ciąży ruchów dziecka w brzuszku przyszłej mamy, możesz oczekiwać nieco wcześniej. Twój brzuch zaczyna się powoli powiększać.
Czwarty miesiąc jest przełomowym miesiącem. To wtedy możesz odetchnąć z ulgą, bo minął już najmniej pewny okres ciąży. Około 20 tygodnia wyczuwasz już pierwsze ruchy, co napawa optymizmem i urzeczywistnia ciążę zarówno dla Ciebie jak i męża.
Odczuciami mogą być:
- nadal fizycznie większe zmęczenie niż przed ciąża, ale jest to już rzadziej spotykany objaw niż we wcześniejszych miesiącach,
- nie siusia się już tak często,
- zmniejszenie dolegliwości żołądkowych, zapachowych, nudności,
- niestety zaparcia, wzdęcia, zgaga są nadal częste,
- piersi nadal się powiększają, jednak nie ma już dolegliwości bólowych, nie są tkliwe,
- omdlenia, zawroty głowy (szczególnie przy nagłej zmianie pozycji ciała),
- krwawienie dziąseł,
- mogą dać się we znaki dolegliwości żylakowe, hemoroidy, puchniecie kostek,
- masz często pod koniec tego miesiąca poczucie, że „jesteś w ciąży”, co daje poczucie spokoju
- zaczynają się kłopoty z koncentracją, kobieta może częściej niż zwykle coś upuszczać, zapominać itp.
Dziecko
Maluszek potrafi już kręcić głową, otworzyć i zamknąć usta, a nawet zmarszczyć czoło. W brzuchu ma jeszcze dużo miejsca, gdyż jest jeszcze malutki, ale bardzo ruchliwy. Poznaje także, czym jest dotyk, gładzi własną twarz, szarpie się za pępowinę, i ssie własny kciuk. Ma ok. 15 cm, a waży 120 g. Serduszko jego bije szybciej niż twoje, a jego skóra jest przezroczysta i widać przez nią siateczkę naczyń krwionośnych.
Piąty miesiąc
Przyszła Mama
Najwyższy czas, by poczuć pierwsze ruchy dziecka - o ile dotąd ich nie było. Nieustannie powiększająca się macica osiąga wysokość pępka. Twoje serce bije szybciej niż dotąd. Zwiększa się zapotrzebowanie na sen - co najmniej 8 godzin każdej nocy. Wciągu dnia – jeśli tylko odczuwalnym zaczyna być zmęczenie – zaleca się odpoczynek.
Zdecydowanie niewskazane jest przemęczanie się, przebywanie w zatłoczonych i wymagających dłuższego stania w jednej pozycji miejscach. Coraz częściej nasilać się mogą ciążowe dolegliwości, np. skurcze łydek, zwłaszcza nocą. Przyczyniać się do tego stanu mogą błędy żywieniowe - konkretnie nie dostarczanie z pokarmem dostatecznych ilości wapnia. W momencie wystąpienia takiego skurczu, musisz podciągnąć stopę do góry, rozciągając tylne mięśnie łydki.
Piąty miesiąc to miesiąc pełni ciąży. Pełną sobą czujesz już, że jesteś w ciąży, widać to i czuć. Jeśli jeszcze nie rozejrzałaś się za zmianą stroju na ciążowy to lepiej szybko to zrobić, bo brzuszek może rosnąć z dnia na dzień.
Objawy:
- z dnia na dzień mocniejsze ruchy płodu,
- zwiększona ilość białych upławów,
- ponieważ rozciągają się wiązadła podtrzymujące macicę to zaczynasz odczuwać bóle podbrzusza,
- z powodu hormonów oraz zwiększającego się brzuszka coraz częściej odczuwasz zgagę i problemy żołądkowe takie jak wzdęcia, gazy,
- mogą się zdarzać bóle głowy, omdlenia,
- uczucie zatkania nosa, ucha, krwawienie z dziąseł,
- skurcze nóg (może pomóc zalecony przez lekarza magnez),
- hemoroidy, żylaki nóg dają o sobie znać,
- bóle pleców,
- jest to także okres łatwiejszego osiągania orgazmu przez kobietę z powodu lepszego ukrwienia narządów rodnych,
- stabilizacja psychiczna,
Jeśli odczuwasz objawy ciąży zbyt intensywnie, dokuczają Ci to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może jest sposób, aby je złagodzić.
Dziecko
Maluszkowi na główce zaczynają rosnąć włoski, pojawiają się rzęsy i brwi. Mimo, że powieki maleństwa są jeszcze cały czas zamknięte, ono doskonale wie, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Mama czuje jak dzidzia się wierci, a maluszek doskonale wie, kiedy mama jest zdenerwowana, słyszy bicie jej serca i dźwięki dobiegające z zewnątrz. Malec osiąga już połowę swojej docelowej długości, czyli ok. 25 cm i waży 400 g.
Szósty miesiąc
Przyszła Mama
W tym czasie nadal odczuwasz kopnięcia malucha, są one już dość silne. Skóra brzucha może zacząć swędzieć na skutek rozciągania się. Zadbaj o nią nawilżającym balsamem. Dołączają się zazwyczaj bóle pleców. W związku z tym, korzystne będzie noszenie butów na niskim obcasie. Dzięki stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, można uniknąć tych dolegliwości. Rozciągająca się macica może być przyczyną bolesności dolnej części brzucha.
Szósty miesiąc ciąży jest wspaniałym miesiącem na to, aby zacząć przygotowywać się do porodu. Nie czujesz jeszcze takiego zmęczenia ciążą i przyda Ci się towarzystwo czujących to samo kobiet spotkanych np. w szkole rodzenia.
Co się czuje w szóstym miesiącu?
- rośnie brzuszek z dnia na dzień,
- nadal występuje zjawisko białej wydzieliny z pochwy, w celach higienicznych powinnaś korzystać z wkładek,
- dół brzucha nadal się rozciąga, co powoduje jego bolesność,
- nos, uszy i dziąsła są nadal mocno przekrwione i mogą dokuczać,
- duży apetyt,
- skurcze łydek,
- puchnięcie rąk, kostek,
- ciemna linia na brzuchu i plamy na twarzy mogą się pojawić z powodu zwiększonej ilości hormonów,
- świąd brzucha z powodu ciągłego jego wzrostu (korzystaj z kremów zapobiegających rozstępom),
- piersi stają się coraz większe, noś wygodny stanik,
- zaczynasz obawiać się porodu i jak to będzie jak dzidziuś się pojawi, ale nie martw się dasz radę :-),
- cierpnięcie rąk, palców, mrowienie, drętwienie podczas snu,
Pamiętaj o tym, że jeśli któryś z objawów jest bardzo dokuczliwy możesz poradzić się lekarza. Często istnieją sposoby by to zminimalizować.
Dziecko
Maluszek potrafi już otworzyć powieki, oczy są już wykształcone. Uczy się wodzić wzrokiem i mrugać. Pod skórą zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa i jest ona już mniej przezroczysta. Dzidziuś umie już śnić i ustala sobie rytm dnia. Waży już 600 g i mierzy 30 cm.
TRZECI TRYMESTR
Siódmy miesiąc
Przyszła Mama
W tym czasie może dojść do pojawienia się opuchlizny okolic kostki lub stopy w czasie stania. Sposobem na skuteczną ulgę w tej dolegliwości jest odpoczynek w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry. Jeżeli opuchlizna (obrzęki) utrzymują się conajmniej 24 godziny i obejmują już nie tylko nogi, ale i ręce i twarz, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Symptomy takie najczęściej bywają objawem gestozy potocznie określanej zatruciem ciążowym. Na powiększającym się brzuchu i piersiach mogą pojawiać się żywoczerwone lub różowe pręgi. Są to rozstępy skórne. Na tym etapie ciąży możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze macicy, objawiające się jako trwające ok. 20-30 sekund twardnienie brzucha. Jest to objaw całkowicie normalny, ale jeśli występują one częściej niż 5 razy na godzinę, należy skonsultować ten fakt z lekarzem. Na tym etapie ciąży musisz być jeszcze bardziej ostrożna, gdyż wystąpić mogą chwilowe utraty równowagi. Jest to spowodowane tym, że poczucie równowagi ulega osłabieniu na skutek ciągle powiększającego się brzucha.
Coraz częściej marzysz o swoim dziecku zarówno na jawie jak i we śnie. Zaczynasz zastanawiać się jak będzie wyglądało, do kogo będzie podobne, czy będzie zdrowe. To naturalne, że tak czujesz, bo jest coraz bliżej do końca i wszystko przypomina Ci o tym, że rozwiązanie tuż, tuż...
Oprócz tej psychicznej huśtawki odczuwać możesz też:
- coraz większą aktywność maleństwa, czasem nawet bolesną,
- zaparcia, zgagę, niestrawność, gazy, wzdęcia,
- zawroty głowy, bóle głowy (sporadyczne), mdłości z powodu ucisku dziecka,
- czasem może polecieć Ci krew z nosa, nadal uczucie zatkania nosa, utrudnione oddychanie, „czerwona” szczoteczka do zębów,
- bóle pleców,
- obrzęki stawów,
- hemoroidy, żylaki kończyn,
- świąd brzucha,
- utrudnienie oddychania, spłycenie się oddechu, pochrapywanie w nocy,
- macica zaczyna się przygotowywać do porodu i możesz odczuwać skurcze (Braxtona – Hicksa), ale są bezbolesne i możesz ich nie czuć pomimo tego, że już występują,
- ponieważ brzuch jest już spory to zaczynasz być niezręczna, z trudnością wykonujesz rzeczy, które robiłaś do tej pory np. wiązanie butów (powinien ktoś zacząć Cię w tym wyręczać),
- pojawia się siara w piersiach (niekoniecznie),
- zaczynasz mieć kłopoty ze snem, trudno Ci zasnąć albo masz koszmary senne,
- marzysz o tym, by mieć maleństwo już w ramionach,
- masz dość bycia w ciąży,
- nadal dokucza Ci roztargnienie i obawa o zdrowie dziecka.
Dziecko
Rozwijają się teraz półkule mózgowe z centrami mowy, słuchu i wzroku. Mózg ma już zwoje i bruzdy, szybko też kostnieje szkielet. Mama dobrze czuje, jak dziecko rozpycha się i nogami i łokciami. Waży już ponad kilogram, a mierzy mniej więcej 40 cm.
Ósmy miesiąc
Przyszła Mama
W tym miesiącu skurcze macicy bywają odczuwalne bardziej niż dotąd. Z brodawek może zacząć wyciekać płyn tzw. siara, czyli pierwszy pokarm dla malucha. W tym czasie pogorszeniu ulec może komfort snu. Ciągłe leżenie na plecach lub boku mogą być mało wygodną pozycją w trakcie snu. Duże rozciągnięcie macicy i wysokie położenie jej dna, powoduje ucisk na żołądek i płuca. Efektem tego bywa skrócenie się Twojego oddechu i konieczność spożywania częstszych i mniejszych ilości posiłków. Macica osiąga wtedy wysokość klatki piersiowej.
W ósmym miesiącu ciąży zwykle możesz mieć już dosyć tego, że jesteś w ciąży. Czujesz się niezdarna, ciężka, wszystko zaczyna Cię boleć. Czujesz znużenie tym stanem i chciałabyś mieć już swoje dziecko w ramionach, choć boisz się porodu (szczególnie, kiedy jest to Twoja pierwsza ciąża). Najwyższy czas rozejrzeć się za szpitalem, w którym chcesz rodzić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Objawy, jakie możesz odczuwać w tym miesiącu to:
- bardzo intensywna aktywność ruchów dziecka, każdy jego ruch może powodować ból (zależnie od ułożenia dziecka),
- coraz cięższe i częstsze zaparcia (należy je minimalizować dietą),
- nos, dziąsła i uszy niestety nadal dokuczają z powodu ich przekrwienia,
- zgaga, gazy, wzdęcia, okresowe bóle głowy nadal występują,
- bóle pleców,
- żylaki odbytu oraz kończyn,
- lekkie obrzęki stawu skokowego, kostek czasem twarzy i rąk (zgłosić to lekarzowi),
- ciągły świąd brzucha,
- siara w piersiach (może być na tyle duża, ze potrzebne mogą być wkładki laktacyjne),
- niezręczność, roztargnienie,
- trudności w zasypianiu, problemy z ułożeniem, zmęczenie lub na odwrót – nadpobudliwość ruchowa,
- chęć ukończenia ciąży oraz obawy o dziecko, jego zdrowie,
- trudności w oddychaniu, spłycony oddech.
Dziecko
Dzidzia jest już prawie gotowa do życia poza twoim brzuchem, płuca tylko jeszcze nie są w pełni gotowe do oddychania. Jeśli dzidzia jest chłopcem to właśnie teraz jądra schodzą do moszny. Malec zapamiętuje głos mamy i rytm bicia jej serca, to właśnie, dlatego po porodzie dziecko przytulone do Twojej piersi uspokoi się. Maluszek ma juz ok. 45 cm, a wazy 2,5 kg.
Dziewiąty miesiąc
Przyszła Mama
Na Twoim brzuchu zauważalna jest zmiana w wyglądzie pępka. Staje się on bardzo płaski lub nawet bardzo wypukły. Odczuwalne we wcześniejszej fazie ciąży problemy z oddychaniem, spowodowane uciskiem macicy na płuca, ustępują na skutek "opadnięcia" brzucha. Kończą się też problemy związane z uciskiem żołądka, ale nasilają się problemy z pęcherzem moczowym, który uciskany jest w większym niż dotąd stopniu przez „opadnięty” brzuch, co skutkuje częstszym odwiedzaniem toalety niż dotychczas. Obrzęki stóp i wokół kostek mogą nasilać się. Szyjka macicy powoli otwiera się i staję się cieńsza, co jest wyrazem przygotowania do porodu. W tym czasie bardzo ważny jest odpoczynek, na który powinnaś przeznaczać więcej czasu niż dotychczas.
Dziewiąty miesiąc powoduje, że czujesz się „jak na szpilkach”. Wyczekujesz na symptomy rozpoczynającego się porodu, zaczynasz bać się dalej odchodzić sama, chcesz czuć się bezpieczna w towarzystwie bliskiej osoby. Wybierasz ubranka dla dziecka, zaczynasz kupować mu rzeczy, które będą potrzebne od razu po porodzie, pakujesz torbę do szpitala. Staraj się dużo wypoczywać, bo po porodzie nie będziesz miała na to zbyt dużo czasu.
Co czujesz?
- możliwe, że Twoja waga stanie, nie martw się tym – to normalne w ostatnim miesiącu,
- Twoje maleństwo ma mało miejsca w macicy, dlatego jego ruchy stają się bardziej wierceniem niż kopaniem,
- zaparcia, zgaga, niestrawność, wzdęcia (choć zgaga może się zmniejszyć jak brzuszek się opuści),
- po obniżeniu brzucha także łatwiej będziesz mogła złapać powietrze, poczujesz ulgę w oddychaniu,
- skurcze nóg stają się dokuczliwe,
- masz skłonności do omdleń, zawrotów głowy,
- śluzówka nosa oraz dziąsła i uszy są nadal mocno przekrwione,
- bolą plecy, kręgosłup, miednica, pośladki,
- coraz bardziej widoczne obrzęki kostek, stóp (oraz czasem twarzy i dłoni – ale te należy konsultować z lekarzem),
- problemy ze spaniem,
- skurcze przygotowujące, które stają się coraz silniejsze i mogą stać się bolesne,
- częste oddawanie moczu na skutek obniżenia się macicy oraz ułożenia płodu w kanale rodnym,
- uczucie ciężkości, niezgrabności, utrudnione poruszanie się,
- siara (choć nie musi jej być do porodu),
- zmęczenie lub nadmiar energii, zaczynasz przygotowywać pokoik dziecka, pierzesz jego ciuszki, pracujesz je – „wijesz gniazdko”,
- czujesz, że jesteś ciągle głodna lub na odwrót nie możesz nic jeść
- drażliwość do ciągle pytających ludzi o termin porodu, masz dosyć, że każdy kto Cię widzi sprawia wrażenie, że jest bardziej zniecierpliwiony Twoją ciążą niż Ty sama,
- śnisz i marzysz jak to będzie jak już przytulisz Twoje dzieciątko,
- boisz się, że nie podołasz, jednak nie martw się o to – dasz radę i nie bój się prosić bliskich o pomoc i rady,
- czujesz napięcie, że to „prawie już”, wyczekujesz na objawy rozpoczynającego się porodu.
Pamiętaj o tym, żeby nosić ze sobą telefon, aby w razie rozpoczynającego się porodu móc szybko wezwać męża i pogotowie. To już niedługo, postaraj się rozluźnić, czytać książki i jak najwięcej wypoczywać :-)
Dziecko
Płuca są już przygotowane do samodzielnego oddychania. Dziecko z wyglądu przypomina już bobasa, staje się pulchne i różowe. Noworodki zwykle mają około 55 cm i ważą około 3,5 kg.
Wymiary Twojego dzidziusia:
tydzień 5 - zarodek ma długość 2 mm (jak pestka jabłka)
tydzień 6 - długość od czubka głowy do krzyża około 2-4 mm (połowa paznokcia małego palca). Worek owodniowy ma pojemność ok. 2-3 ml.
tydzień 7 - długość 5-13 mm (wielkość pastylki). Waga 0,8 g
tydzień 8 - długość 14-20 mm (ziarnko fasoli). Waga 3g
tydzień 9 - długość 22-30 mm (truskawka). Waga 4g
tydzień 10 - długość 31-42 mm (śliwka węgierka). Waga 5g (tyle, co ząbek czosnku)
tydzień 11 - długość 44-60 mm (jak kurze jajo). Waga 8g (płaska łyżeczka cukru)
tydzień 12 - długość ok. 61 mm. Waga 9-13g (tyle, ile cukierek)
tydzień 13 - długość 65-78 mm (jak brzoskwinia) . Waga 14-20g ( tyle co dorodna rzodkiewka)
tydzień 14 - długość 80-103 mm (pomarańcza). Waga 25g (to waga moreli)
tydzień 15 - długość 93-113 mm. Waga 50g (tyle co kromka chleba)
tydzień 16 - długość 108-116mm. Waga 80g (tyle, co pół kubeczka jogurtu)
tydzień 17 - długość 11-12 cm (tyle co nasza dłoń). Waga 100g
tydzień 18 - długość 12,5-14 cm (a wyprostowane 25 cm). Waga 150g (to waga kolby kukurydzy)
tydzień 19 - długość 13-15 cm. Waga 200g
tydzień 20 - długość 14-15 cm. Waga 260g (jak dojrzałe awokado)
tydzień 21 - długość ok. 18 cm (jak duży banan). Waga 300g (jak 2 nektarynki)
tydzień 22 - długość ok. 19 cm. Waga 350g (trzy gruszki)
tydzień 23 - długość ok. 20 cm. Waga 450g
tydzień 24 - długość ok. 21 cm. Waga 530g
tydzień 25 - długość ok. 22 cm. Waga 700g
tydzień 26 - długość ok. 23 cm. Waga 850g
tydzień 27 - długość ok. 24 cm. Waga 1000g
tydzień 28 - długość ok. 25 cm. Waga 1100g
tydzień 29 - długość ok. 26 cm (z wyprostowanymi nóżkami, ok. 37 cm). Waga 1250g
tydzień 30 - długość ok. 27 cm. Waga 1400g
tydzień 31 - długość ok. 28 cm Waga 1600g
tydzień 32 - długość ok. 29 cm(z wyprostowanymi nóżkami 41 cm). . Waga 1800g
tydzień 33 - długość ok. 30 cm. Waga 2000g
tydzień 34 - długość ok. 32 cm. Waga 2250g
tydzień 35 - długość ok. 33 cm (z wyprostowanymi nóżkami - 45 cm). Waga 2550g
tydzień 36 - długość ok. 33 cm. Waga 2750g
tydzień 37 - długość ok. 35 cm (z wyprostowanymi nóżkami - 47 cm). Waga 2950g
tydzień 38 - długość ok. 35 cm. Waga 3100g
tydzień 39 - długość ok. 36 cm. Waga 3250g
tydzień 40 - długość z wyprostowanymi nóżkami ok. 48-51 cm. Waga 3500 -....
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
75 proc. ciężarnych korzysta ze zwolnień chorobowych
Większość kobiet bierze przynajmniej dwa miesiące wolnego od pracy w czasie trwania ciąży – donoszą nowe badania. Norwe...
WięcejJesteś w ciąży? Zrób obowiązkowo testy na HIV
Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonywać badania w kierunku zakażenia HIV – alarmują ekspe...
Więcej