Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Ciąża: Czy wiek ma znaczenie?

Niektórzy ludzie wierzą, że czekanie z ciążą do 35 lat może zwiększać ryzyko powikłań dla kobiety. Czy to prawda?

Poczęcie dziecka w końcowej fazie wieku reprodukcyjnego niesie ze sobą ryzyko ale i wyzwanie. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie dziecka w starszym wieku, więc rośnie też liczba przypadków powikłań.

W badaniu opublikowanym w British Medical Journal, badacze zaprezentowali rosnące ryzyko utraty ciąży wraz z wzrastającym wiekiem matki u kobiet powyżej 30 roku życia. W wieku 42 więcej niż połowa ciąż kończy się samoistnym poronieniem, ciążą pozamaciczną lub urodzeniem martwego płodu.

Jednak nie wszystkie wiadomości są złe. Istnieją badania wskazujące na to, że dzieci starszych rodziców odnoszą korzyści z tego faktu w postaci większej czujności rodziców, większej ilości poświęcanego czasu na zabawę z dzieckiem.

Badania przeprowadzone w 2002 roku przez Journal of Human Reproduction wskazały na fakt, że płodność kobiety obniża się o wiele wcześniej niż do tej pory sądzono – płodność zaczyna spadać już przed trzydziestką.

Kobiety 40-letnie aby doczekać się potomka często wymagają pomocy specjalisty od niepłodności i poczęcia in vitro. W tym wieku każdy cykl jest na wagę złota.

Także wiek partnera nie jest bez znaczenia. W tym samym badaniu przytoczonym powyżej doniesiono, że męska płodność także ulega obniżeniu w wieku około 35 lat.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg