Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Czy picie kawy w ciąży wpływa na zachowanie dziecka?

Pić kawę w ciąży czy nie pić? Wiele nawet największych smakoszek kawy, rezygnuje z jej picia na czas ciąży, w obawie przed późniejszą nadaktywnością swojej pociechy. Tymczasem naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów mówiących o negatywnym wpływie picia kawy w ciąży na zachowanie dziecka.

W badaniu przeprowadzonym na 3,4 tysiącu pięcio- i sześciolatków, opublikowanym na łamach Pediatrics (healthnews.com), okazało się, że naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy zachowaniem dzieci, a piciem kawy przez ich mamy w czasie ciąży. Nadaktywność dziecka, brak koncentracji czy inne tego typu zachowania nie były bardziej obserwowane u dzieci mam-kawoszek. Spożywanie nie więcej niż 425 miligramów kofeiny (ok. 3 filiżanki kawy) w czasie ciąży – nie miało żadnego wpływu na przyszłe zachowanie dziecka. 

Jednakże, jak twierdzi Eva M.Loomans z Tilburg University w Holandii prowadząca badanie, „wyniki nie dowodzą, że kawa jest całkowicie nieszkodliwa.” Naukowcy bowiem, nie brali pod uwagę innych aspektów związanych z rozwojem, poza elementami behawioralnymi. Dlatego, jak podkreśla naukowiec – panie powinny stosować się do zaleceń lekarzy co do spożywania kawy i produktów bogatych w kofeinę w czasie ciąży, ponieważ długofalowe skutki spożywania kofeiny w czasie ciąży nie są jeszcze dokładnie znane.

Jako bezpieczną dawkę najczęściej podaje się dwie filiżanki kawy dziennie. Kawa kawie jednak nie równa: inną zawartość kofeiny ma espresso, a inną cappucino, a jeszcze inną kawa z ekspresu przelewowego.

Na temat faktów związanych z kawą i kofeiną polecamy artykuł na zaprzyjaźnionym portalu dla kobiet Wellnessday.eu: 12 faktów na temat kawy

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg