Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak się przygotować?

Ginekolodzy zalecają, aby przyszli rodzice zainteresowali się swoim stanem zdrowia już na 12 miesięcy przed planowaną ciążą.

Te działania, zwane przedkoncepcyjnymi, zwiększają szanse na ciążę i poród zakończone pełnym powodzeniem dla dziecka i matki. Roczne przygotowania obejmują zmianę stylu życia i przyzwyczajeń dietetycznych tak, aby uzupełnić niedobory mineralne i witaminowe w organizmie lub też po to, żeby stracić na wadze.

Przyszła mama powinna przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie i przebadać się pod kątem wielu chorób. Zalecane są również zmiana diety, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zwrócenie uwagi na leki dostępne bez recepty stosowane w zwalczaniu najczęstszych kobiecych dolegliwości, takich jak bóle głowy czy bóle menstruacyjne.

Badania standardowe

Przyszli rodzice powinni je wykonać nawet wtedy, gdy czują się zupełnie zdrowi. Gruntowny ogląd stanu zdrowia powinno się zacząć od wizyty u internisty lub lekarza rodzinnego.

Podstawowe badania, które zleci lekarz internista obojgu partnerom to:

- Podstawowa analiza laboratoryjna moczu i krwi. (OB, morfologia, glukoza)

Kobieta dodatkowo powinna wykonać badania krwi w poszerzonym zakresie:

- Badanie na obecność antygenu Hbs, świadczącego o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki),

- Badanie poziomów hormonów tarczycy,

- Badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii.

- Kobieta powinna również dowiedzieć się czy przechodziła w dzieciństwie takie choroby zakaźne, jak różyczka lub odra. Jeśli nie, konieczne będą szczepienia przed zajściem w ciążę.

Uwaga! Szczepienia wykonane tuż przed bądź w pierwszym trymestrze ciąży są groźne dla rozwijającego się dziecka.

Ważnym jest aby pamiętać o chorobach, którymi mogą zarazić się ludzie od zwierząt, dlatego kobieta planująca ciążę powinna wykonać:

- Badania na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie we krwi - chorobie przenoszonej przez koty domowe, ponieważ jest ona szczególnie groźna dla płodu, a u ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo.

Ginekolog powinien wykonać podstawowe badania medyczne, obejmujące:

- podstawowe badania hormonalne określające poziomy hormonów kobiecych,

- USG narządu rodnego i piersi,

- wymazy z szyjki macicy (cytologia i czystość pochwy).

Tak szczegółowe badania pozwolą lekarzowi ginekologowi na prawidłową ocenę stanu organizmu kobiety, a co za tym idzie, pozwoli na to by odpowiedział na podstawowe pytanie jakie stawia przyszła mama: "czy zajdę w ciążę i urodzę zdrowe dziecko?!"

Przez 3 miesiące przed planowaną ciążą warto zażywać kwas foliowy w dawce minimum 400ug na dobę, pozwala to uzupełnić braki tej witaminy, która odpowiada za prawidłowe wykształcenie się cewy nerwowej u dziecka.

Przyszli rodzice mają co robić nawet przed pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Warto aby niektóre zmiany, takie jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna były wprowadzone na stałe.

Życzymy owocnych starań!!

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

  • Waga w ciąży

    W czasie ciąży kobiety przybierają na wadze, co wydaje się oczywiste patrząc na rosnący brzuszek przyszłej mamy.


    Więcej
  • Szkoła rodzenia: dlaczego warto?

    Szkoła rodzenia to miejsce gdzie Ty i Twój partner przygotujecie się do porodu. Opanowanie emocji strachu oraz właściwa wsp...


    Więcej

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg