Kobiety pracujące ponad 25h/tygodniowo rodzą mniejsze dzieci

Kobiety, które pracują ponad 25 godzin tygodniowo w czasie ciąży, częściej rodzą mniejsze niemowlęta - twierdzą naukowcy. Takie noworodki ważą nawet do niemal 200g mniej, niż wynosi średnia waga w czasie narodzin.
Badacze z Universytetu Medical Centre w Rotterdamie w Holandii przebadali 4680 kobiet w trzydziestym tygodniu ciąży. Pytano ile godzin w tygodniu pracują i jak długo przyjmowały pozycję stojącą. Panie, które pracowały ponad 25 godzin tygodniowo rodziły dzieci o 148-198g mniejsze niż przeciętne. Obwód wokół głowy był prawie o 1cm krótszy.
Naukowcy znaleźli także związek między ilością czasu spędzonego na stojąco w pracy, a wielkością dzieci – okazało się, że kobiety wykonujące zawody wymagające pozycji stojącej, jak nauczycielka czy sprzedawca, mają większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o niższej masie.
Naukowcy tłumaczą to faktem, że praca bardziej wymagająca fizycznie może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, powodując ograniczenie ilości dostarczanych składników odżywczych i tlenu do płodu. Eksperci nie wiedzą dlaczego długie godziny spędzone w pracy za biurkiem mają podobne konsekwencje, sugerują jednak, że może się tak dziać na skutek stresu związanego z pracą.
Pomimo iż mniejsze dzieci nie koniecznie są mniej zdrowe, podkreśla się, że są bardziej narażone na problemy z oddychaniem, rózwój wad serca czy problemy z trawieniem, a w późniejszym życiu – na trudności w nauce.
Badacze zwracają uwagę na konieczność optymalizacji środowiska pracy, ponieważ udział kobiet w wieku rozrodczym na rynku pracy stale rośnie. Choć różnice wśród masy noworodków nie są bardzo znaczące, to jednak – jak podkreślają naukowcy – nie wiadomo czy te subtelne zmiany nie będą miały istotnego wpływu w dłuższej perspektywie.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Occupational and Environmental Medicine”.
źródło: dailymail.co.uk
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Lęki i emocje przyszłej mamy. Jak sobie z nimi radzić?
Odpowiada ekspert: Dorota Frydel ze Szkoły Rodzenia Nowe Życie.
WięcejBadania: 56 proc. Polek nie zmienia swojej diety podczas ciąży
Aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia nic w swoim żywieniu w tym okresie – wynika z badań pt. „P...
Więcej