Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości

Nudności, zaparcia, rozstępy – to dolegliwości, które często towarzyszą ciąży i potrafią uprzykrzyć radość oczekiwania na upragnione maleństwo. Jak sobie z nimi radzić?
NUDNOŚCI I WYMIOTY
W ciągu pierwszych trzech miesięcy niemal połowa ciężarnych cierpi z powodu nudności. Odczuwane słabiej są jedynie niekomfortową dolegliwością, jednakże silne nudności i związane z nimi wymioty, to już prawdziwe utrapienie przyszłych mam, zwłaszcza jeżeli większość dnia spędzają w pracy. Z reguły nudności mijają około czwartego miesiąca ciąży. Jak sobie z nimi radzić do tego czasu?
- Wstawaj z łóżka powoli i unikaj porannego pośpiechu
- Jedz mniej a częściej (pięć małych posiłków, zamiast trzech dużych)
- Unikaj tłustych, mocno przyprawionych posiłków
- Zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty, słodzonych i gazowanych napojów
- Odstaw papierosy i alkohol (przez całą ciążę!)
- Nie rezygnuj z ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu
- Spożywaj owoce zawierające witaminę C
Zwolennicy medycyny naturalnej polecają picie herbatki imbirowej. Aby ją przygotować, zalej łyżeczkę zmielonego imbiru filiżanką wrzącej wody i odstaw herbatkę na kilka minut. Gdy nieco przestygnie, przecedź napar i wypij.
ZGAGA
Im bardziej zaawansowana ciąża, tym częściej przyszłe mamy narzekają na zgagę, nawet jeżeli wyjątkowo dbają o zdrową dietę. Rozwój dziecka i związane z nim powiększanie się macicy, powoduja ucisk na ścianę żołądka, co wywołuje zgagę. Jak temu zapobiec?
- Nadal jedz pięć małych posiłków, zamiast trzech dużych
- Unikaj kawy, herbaty, mocno przyprawionych potraw
- Po posiłku wypijaj herbatkę z kopru (zalej rozdrobniony owoc kopru włoskiego wrzątkiem, odstaw na 10 minut i przecedź). Picie takiej herbatki przez kilka tygodni wymaga konsultacji z lekarzem.
Doraźnie poleca się także wypicie szklanki mleka. Świetnie pomaga również zjedzenie kilku migdałów.
ZAPARCIA
„W miarę przebiegu ciążt dochodzi do osłabienia błony mięśniowej jelita, w związku z czym pożywienie, które nie uległo rozłożeniu w żołądku, przebywa dłużej w świetle jelita. Taki stan może prowadzić do zaparć.” - pisze Gaby Schwarz w książce „Zdrowie kobiety . Naturalne leczenia dolegliwości.” (Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003). Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
- Dużo pij – wody czy herbatek owocowych
- Dbaj o dietę bogatą w warzywa
- Jedz produkty bogate w błonnik, np.: śliwki, banany, jabłka, gruszki, brokuły, marchew, kalarepa, kalafior, kapusta pekińska, pomidory, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu), orzechy, otręby
- Spożywanie świeżej kapusty, bądź kiszonej pobudza trawienie (dodatkowo kapusta kiszona świetnie podnosi odporność)
- Spożywaj owoc cytrusowy na czczo, aby pobudzić jelita do pracy (wielce zachwalanym przez ciężarne jest owoc kiwi przed śniadaniem)
Jeżeli zaparcia są spowodowane spożywaniem preparatu z żelazem, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym – bywa, że wystarczy zmienić rodzaj suplementu by poprawić trawienie i zmiejszyć zaparcia.
ROZSTĘPY
Pojawiają się już w czwartym i piątym miesiącu ciąży, czasem poźniej. Bywa, że nie ma ich wcale, jednakże nie da się ukryć – jeżeli u kobiety pojawiły się rozstępy już wcześniej (np. Nw trakcie dojrzewania), najprawdopodobniej pojawią się i w ciąży.
Jak im zapobiegać bądź je złagodzić?
- Delikatnie masuj skórę na brzuchu, biodrach i pośladkach (rodzaj kremu czy balsamu do ciała nie ma tutaj wielkiego znaczenia)
- Dbaj o to by nie przytyć zbyt dużo w czasie ciąży
- Nie rezygnuj z ruchu – aktywne ciało to elastyczna skóra
- Pamiętaj, że zimny (chłodny) prysznic świetnie pobudza krążenie (skonsultuj takie działanie z lekarzem)
Nie da się ukryć, że im bardziej mamy wysportowane ciało, im mocniejsze mięśnie, tym bardziej elastyczna skóra i mniejsze prawdopodobieństwo rozstępów. Dlatego o swoją kondycję powinnaś dbać ciągle, a nie tylko w czasie ciąży (gdzie czasem bywa to niemożliwe).
bm
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Zakrzepica w ciąży
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zakrzepica należy do jednych z najgroźniejszych powikłań ciąży oraz połogu. W n...
Więcej75 proc. ciężarnych korzysta ze zwolnień chorobowych
Większość kobiet bierze przynajmniej dwa miesiące wolnego od pracy w czasie trwania ciąży – donoszą nowe badania. Norwe...
Więcej