Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Szkoła rodzenia: dlaczego warto?

Szkoła rodzenia to miejsce gdzie Ty i Twój partner przygotujecie się do porodu. Opanowanie emocji strachu oraz właściwa współpraca z lekarzem i położną sprawi, że nie będzie to traumatyczne przeżycie, o którym jak najszybciej będziesz chciała zapomnieć. Twój partner także wiele skorzysta z udziału w zajęciach. Nauczy się wspierać Cię, a także opiekować się noworodkiem.

W trakcie zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice uczestniczą w wykładach na temat fizjologii ciąży, porodu i połogu, odżywiania oraz higieny kobiety ciężarnej, omawiane są problemy okresu noworodkowego. Większość kobiet, dla których jest to pierwsze dziecko, odczuwa obawę przed karmieniem piersią, dlatego organizowane są spotkania z konsultantami laktacyjnymi.

Skąd wzięła się idea szkoły rodzenia?

W latach 60 – tych angielski położnik G.D.Read założył i rozpowszechnił tzw. „Koło Reada”, które można uznać za prekursora dzisiejszej szkoły rodzenia. Read uważał, iż lęk podczas porodu powoduje napięcie mięśni, co z kolei staje się przyczyną bólu. Głosił zatem aby kobieta wyzbyła się lęku i napięcia, a miało to nastąpić za sprawą zapoznania się z przebiegiem rodzenia i zadaniami jakim musi sprostać. Read sądził, że znajomość i akceptacja porodu doprowadzi do pokonania lęku i niepokoju, a to spowoduje, iż odczuwany podczas niego ból będzie znacznie mniejszy. Według niego bierność i bezczynność powodują nasilenie strachu, a w rezultacie kobieta bardziej cierpi.

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia?

To jakie korzyści wyniesiesz z zajęć zależy od wielu czynników tj. : rodzaj szkoły, cechy osób prowadzących zajęcia i postawy osób uczestniczących. Przede wszystkim oswoisz się z tym jak będzie wyglądał poród co zapewne znacznie podniesie twój komfort psychiczny. Również mężczyźni, którzy biorą udział w spotkaniach lepiej rozumieją potrzeby partnerek, zatem towarzyszą im i wspierają zarówno w czasie ciąży i porodu, jak i po narodzinach dziecka.

Badania wykazały, że długość porodu kobiety nieprzygotowanej, rodzącej po raz pierwszy wynosi około 8-12 godzin, natomiast kobieta przygotowana do porodu rodzi 6-8 godzin. U kobiet przygotowanych do porodu mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia szyjki macicy (zdarza się u około 25 procent kobiet nieprzygotowanych i tylko u 6 procent kobiet przygotowanych do porodu). Mniejsza jest również potrzeba zastosowania znieczulenia podczas porodu czy utrata krwi podczas rodzenia łożyska. Trzykrotnie rzadziej występują porody operacyjne. U kobiet przygotowanych do porodu dwukrotnie zwiększa się szansa urodzenia dziecka bez nacinania krocza, a powrót do pełnej sprawności fizycznej po porodzie jest znacznie szybszy.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia nie będziesz miała większego problemu z jej znalezieniem. Są to szkoły przyszpitalne, prywatne, prowadzone przy stowarzyszeniach albo fundacjach lub we wspólnotach parafialnych. Problem w tym aby wybrać tę odpowiednią.

Po pierwsze nie sugeruj się ceną. Nie powinna być ona bowiem głównym powodem, dla którego zdecydujesz się na daną placówkę. Cena zwykle waha się pomiędzy 100-500 złotych i zależy od wielu czynników między innymi od ilości spotkań i poruszanej tematyki. Istnieją również szkoły bezpłatne (finansowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez NFZ). Czasami można liczyć na zniżki lub zapłacić w ratach.

Wybierając szkołę rodzenia przyjrzyj się dokładnie programom zajęć. W większości z nich prowadzone są wykłady o rozwoju dziecka, a także przebiegu ciąży i porodu. Powinno być także wiele informacji praktycznych dotyczących opieki nad noworodkiem, czyli między innymi karmienia i kąpieli czy też przewijania. W wielu szkołach rodzenia przedstawia się kobietom sposoby oddychania podczas porodu, z równoczesnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego organizmu.

Niektóre szkoły duże znaczenie przypisują emocjom kobiety rodzącej, poświęcają więc czas na naukę relaksu, stosują muzykoterapię oraz masaż. Zajęcia wzbogacane są filmami, slajdami, a ćwiczenia gimnastyczne odbywają się przy pomocy worków sako czy piłek. Wiele miejsca poświęca się też ojcom, pragnącym uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci. Przy niektórych szkołach organizowane są różne zajęcia i spotkania takie jak: grupy wsparcia dla matek karmiących, gimnastyka po porodzie czy tez spotkania z rodzicami po narodzeniu dziecka.

Kiedy uczestnictwo w zajęciach jest niewskazane?

Kobiety z ciążą zagrożoną nie powinny uczestniczyć w normalnych zajęciach w szkole rodzenia. Istnieją jednak placówki specjalizujące się w pomocy kobietą z problemami zdrowotnymi takimi jak nadciśnienie tętnicze lub leżące przez całą ciążę, czy też czekające na cesarskie cięcie (w ostatniej chwili może się bowiem okazać, że zaistniały warunki do porodu naturalnego pomimo, że wcześniej takowych nie było). Kobiety z problemami zdrowotnymi nie powinny uczestniczyć w ćwiczeniach gimnastycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby brały aktywny udział w zajęciach teoretycznych.

Program szkoły rodzenia, która trwa zazwyczaj około 8 tygodni. Składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, podczas której odbywają się ćwiczenia oddechowe usprawniające i relaksacyjne oraz gimnastyka w wodzie. Spotkania par w kameralnym gronie sprzyjają powstaniu więzi emocjonalnych, zbliżają partnerów, a zawarte znajomości z innymi parami często trwają dłużej niż na czas zajęć w szkole. Poród przestaje dotyczyć tylko kobiety – staje się wyjątkową chwilą dla obu rodziców, którzy wspólnie cieszą się momentem narodzin dziecka.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

  • Waga w ciąży

    W czasie ciąży kobiety przybierają na wadze, co wydaje się oczywiste patrząc na rosnący brzuszek przyszłej mamy.


    Więcej
  • Dieta dla dwojga, zamiast za dwoje

    Jeszcze niedawno wierzono, że aby ciąża się dobrze rozwijała i dziecko było zdrowe kobieta powinna jeść podwójnie, za s...


    Więcej

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg