Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak wybrać dobrą nianię?

Narodziny dziecka to bez wątpienia dla kobiety przełomowy moment w życiu. Zarówno życie prywatne, jak i zawodowe ulega ogromnej przemianie.

Jednak dla nowoczesnej kobiety dziecko wcale nie oznacza rezygnacji ze swoich planów, dalszego rozwoju oraz porzucenia kariery zawodowej. Wręcz przeciwnie - młode mamy są bardziej zdyscyplinowane, cierpliwe, wytrwałe oraz potrafią lepiej organizować swój czas. Coraz więcej kobiet, niedługo po urodzeniu dziecka decyduje się na powrót do pracy i dalsze kroczenie swoją ścieżką zawodową. Wtedy właśnie zaczynają myśleć o zapewnieniu odpowiedniej opieki dla dziecka. Najlepszym rozwiązaniem byłaby opieka bliskiej, zaufanej osoby jak na przykład babci. Niestety, wiele kobiet, z różnych przyczyn nie posiada tego komfortu, dlatego zmuszone są do poszukiwania innej alternatywy. Kolejnym rozwiązaniem, jakie może przyjść na myśl jest oddawanie dziecka do żłobka lub przedszkola. Ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Często obawa o zdrowie maleństwa, narażanie dziecka na dodatkowy stres, jakim jest nagłe oderwanie od matki i znalezienie się w całkiem nowym miejscu wśród gromadki innych dzieci powoduje rezygnację także i z tego planu. Dlatego najlepszym pomysłem który, jak się wydaje spełni wszystkie oczekiwania i zapewni odpowiednią opiekę dziecku jest znalezienie odpowiedniej opiekunki, innymi słowy - niani. Właśnie wtedy powstaje pytanie, nurtujące niejedną matkę:

Jak wybrać dobrą nianię?

Osoba, która będzie przychodziła do domu i opiekowała się największym skarbem, jakim jest dziecko nie może być przypadkowa. Przede wszystkim, zanim zacznie się poszukiwanie niani trzeba zastanowić się, czego się od niej konkretnie oczekuje. Byłoby łatwiej, gdyby niania była polecona przez znajomych, u których się sprawdziła, wtedy można mieć większą pewność, że jest to odpowiednia osoba z doświadczeniem. Jednak gdy nie posiada się w zanadrzu osoby z polecenia, pozostają spotkania polegające na bezpośredniej rozmowie i naszej intuicji, która da możliwość oceny a co za tym idzie wyboru odpowiedniej kandydatki.

Gdzie szukać?

Osoby, które poszukują pracy w charakterze niani można odnaleźć w specjalnie przeznaczonych do tego celu czasopismach a także cieszących się coraz większą popularnością portalach internetowych. Podczas rozmowy należy zorientować się, czy osoba ta posiada cechy, które są wręcz konieczne podczas opieki nad dzieckiem, czyli: cierpliwość, umiejętność nawiązywania kontaktu z dzieckiem, umiejętność – chociaż teoretyczna - radzenia sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Praca niani nie polega na piciu kawy i czytaniu gazety, podczas, gdy jej podopieczny pozostawiony jest sam sobie, dlatego powinna ona wykazywać się pomysłowością, zajmować dziecko zadaniami i zabawami.

Cechy dobrej niani

Byłoby dobrze, gdyby niania miała przygotowanie pedagogiczne, jednak nie jest to regułą potwierdzającą jej umiejętności. Istnieją także specjalne kursy i szkolenia dotyczące opieki nad dziećmi, które z pewnością podniosłyby kwalifikacje niani. Podobnie jest z wiekiem - niektóre kobiety stawiają na młode dziewczyny, inne obawiają się o brak u nich doświadczenia, dlatego wybierają starsze panie. W tych kwestiach najważniejszą rolę odgrywa rozmowa z potencjalną nianią to, jakie zrobi wrażenie, jak zaprezentuje swoją osobę a także jej umiejętność nawiązywania kontaktu z dzieckiem. Podczas rozmowy powinno się bacznie obserwować kandydatkę zadając jej wcześniej przygotowane pytania. Należy zwrócić uwagę na jej wypowiedzi - bo w końcu także od niej nasze dziecko będzie uczyło się wymowy, na to czy nie jest zbyt nerwowa, czy nie posiada specyficznych tików lub czy wyraźnie nie czuć od niej dymu papierosowego a w ręku nie widać zapalniczki, którą nerwowo zaciska jednocześnie zaprzeczając, że oczywiście nie pali.

Pierwsze spotkanie

Przed ostatecznym rozpoczęciem pracy przez nianię powinna ona odwiedzać swojego przyszłego podopiecznego przez kilka dni, aby dziecko jeszcze w obecności mamy mogło ją poznać i przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Idealnie

Obawy co do opieki nad dzieckiem są jak najbardziej normalne i uzasadnione, dlatego, o ile nie ma się zamiaru posuwać do takich kroków, jak umieszczanie ukrytych kamer w całym domu, można pokusić się o złożenie niani niezapowiedzianej wizyty, poprzez na przykład szybszy powrót z pracy. Można wtedy zaobserwować co akurat robi dziecko, jak zareaguje na nasz powrót, jak w także niespodziewanej sytuacji zachowa się niania. Przede wszystkim należy pamiętać o obserwowaniu dziecka, bowiem ono najlepiej potrafi określić sposób, w jaki zajmuje się nim niania. Gdy po naszym przyjściu z pracy, dziecko jest uśmiechnięte, zadowolone i wypoczęte możemy nabrać do niani nieco więcej zaufania, natomiast gdy zauważymy u dziecka wszelkie zmiany jego zachowania, jak na przykład: smutek, apatię, rozdrażnienie, powinno dawać nam to powody do niepokoju i podjęcia odpowiednich kroków w kierunku wyjaśnienia przyczyn takiego zachowania u dziecka.

Wbrew pozorom wybór dobrej niani, która zaopiekuje się naszym dzieckiem w oczekiwany przez nas sposób nie jest aż tak trudny. Jeśli zwróci się uwagę na pewne czynniki, każdy rodzic znajdzie odpowiednią opiekunkę dla swojej pociechy, która będzie godna zaufania i akceptowana zarówno przez nas- rodziców, jak i przez dziecko.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg