Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Małe dziewczynki gorzej znoszą stres

Dziewczynki narażone na stres w pierwszym roku życia, mają o większe prawdopodobieństwo depresji i napadów lęków w wieku nastoletnim – donoszą naukowcy.

Przebadano 57 dzieci (28 dziewczynek i 29 chłopców). Badania były częścią analiz prowadzonych przez Uniwersytet Wisconsin-Madison. Naukowcy odkryli, że czteroletnie dziewczynki z domów, w których matki raportowały ogólny wyższy poziom stresu (np. na skutek depresji, frustracji związanych z rodzicielstwem, konfliktami małżeńskimi), miały wyższy poziom hormonu stresu (kortyzolu), a także słabsze połączenia mózgowe. Wśród chłopców nie zauważono takiego związku.

„Jeżeli dziewczynka w pierwszym roku życia doświadczyła silnego stresu na skutek np. problemów w związku rodziców, czy też depresji u matki, to ma o wiele większy poziom hormonu stresu – kortyzolu, jako nastolatka.”, twierdzą naukowcy. Różnice w rozwoju mózgu u zestresowanych dziewczynek (w porównaniu do innych dziewcząt) są widoczne już wcześniej – zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za emocje. 

Naukowcy wierzą, że  odkrycie w jaki sposób stres we wczesnym dzieciństwie wpływa na rozwój i zaburzenia nastroju, może być przydatne w określeniu na jakim etapie dojrzewania będzie potrzebna pomoc. Lider badania Dr Cory Burghy z Waisman Laboratory for Brain Imaging and Behaviour twierdzi, że dziewczynki w wieku przedszkolnym (3-5 lat) miały podwyższone stężenie kortyzolu, a także wykazano u nich mniejszą łączność w ważnych ścieżkach neuronowych odpowiedzialnych za regulowanie emocji – w przyszłości może to być przyczyną do objawów lęku w okresie dojrzewania, czy nawet depresji.

Dr Richard Davidson (psycholog i psychiatra) również uczestniczący w badaniu zauważył: „Nasze odkrycie rodzi kolejne pytania związane z różnicami we wpływie stresu na organizm w zależności od płci. Wiemy, że kobiety zgłaszają ogólnie wyższy poziom stresu i zaburzenia lękowe, niż mężczyźni, jednak  różnice w odczuwaniu stresu zależne od płci są widoczne bardzo wyraźnie szczególnie w okresie dojrzewania.” 

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do podjęcia odpowiednich kroków i ustalenia wytycznych (także dla lekarzy), tak aby zapobiegać depresji i uczyć dzieci w jaki sposób zachować dobre samopoczucie i odporność. 

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Jak wychowywać bez stresu?  Rodzicom serdecznie polecamy artykuł PORADNIK EMOCJONALNY, zwracający uwagę na istotne elementy wychowania dzieck, a także artykuł "Złość dzieci, czy złość dorosłych" zwracający uwagę na radzenie sobie w sytuacji napadu złości u dzieci.

Warto także przeczytać artykuł dotyczący temperamentu dziecka:

Jaki temperament ma twój maluszek?

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg