Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

MAMA WIE CO ROBIĆ- Pierwsza pomoc dla dziecka - Zadławienie

Dziś część 2 ZADŁAWIENIE

Zadławienie - zakrztuszenie, zachłyśnięcie. Najczęściej spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych przez ciało obce. Jest groźną sytuacją gdyż może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które z kolei może skończyć się śpiączką, a w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Dziecko może zadławić się niedokładnie przeżutym kawałkiem jedzenia, cukierkiem , tabletką czy małą zabawką. Gdy ciało obce znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, może blokować przepływ powietrza i poważnie utrudnić oddychanie.

Szczególnie małe dzieci narażone są na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń. Ma to związek zarówno z budową anatomiczną młodego organizmu jak i rozwojem psychologicznym. Często ciekawe świata dzieci biorą do ust najróżniejsze przedmioty, które napotykają na swojej drodze. Nie ma się czemu dziwić gdyż właśnie w ten sposób poznają świat. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Ponadto drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe. Ciało obce może je podrażnić i powodować skurcz uniemożliwiający przepływ powietrza.

Aby skutecznie chronić dziecko przed zakrztuszeniem, należy działać profilaktycznie. Przede wszystkim unikać podawania pokarmów których dziecko nie jest w stanie pogryźć. Małym dzieciom nie wolno podawać tabletek, twardych cukierków, orzeszków itp. Z najbliższego otoczenia należy usunąć wszystkie potencjalne zagrożenia w postaci drobnych przedmiotów tj, monety, guziki czy małe klocki. Kupując zabawkę zwróćmy uwagę czy posiada ona znak bezpieczeństwa CE i czy jest dostosowana do wieku dziecka .

Każde dziecko jest zagrożone zadławieniem, zakrztuszeniem czy zachłyśnięciem. Taka sytuacja może zdarzyć się dosłownie wszędzie i w najmniej oczekiwanym momencie. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i jak najszybsza, niemalże odruchowa, właściwa reakcja ze strony opiekunów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak właściwie działać w tych trudnych momentach, żeby ratować życie i nie zaszkodzić dziecku.

Pamiętajmy o jak najszybszym wezwaniu pogotowia nr tel 999 lub 112 z telefonu komórkowego.

Zadawienie_2a.jpg

Zadawienie_2b.jpg

Zobacz także:

MAMA WIE CO ROBIĆ - Pierwsza pomoc dla dziecka

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg