MAMA WIE CO ROBIĆ- Pierwsza pomoc dla dziecka - Zadławienie

Dziś część 2 ZADŁAWIENIE
Zadławienie - zakrztuszenie, zachłyśnięcie. Najczęściej spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych przez ciało obce. Jest groźną sytuacją gdyż może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które z kolei może skończyć się śpiączką, a w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Dziecko może zadławić się niedokładnie przeżutym kawałkiem jedzenia, cukierkiem , tabletką czy małą zabawką. Gdy ciało obce znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, może blokować przepływ powietrza i poważnie utrudnić oddychanie.
Szczególnie małe dzieci narażone są na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń. Ma to związek zarówno z budową anatomiczną młodego organizmu jak i rozwojem psychologicznym. Często ciekawe świata dzieci biorą do ust najróżniejsze przedmioty, które napotykają na swojej drodze. Nie ma się czemu dziwić gdyż właśnie w ten sposób poznają świat. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Ponadto drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe. Ciało obce może je podrażnić i powodować skurcz uniemożliwiający przepływ powietrza.
Aby skutecznie chronić dziecko przed zakrztuszeniem, należy działać profilaktycznie. Przede wszystkim unikać podawania pokarmów których dziecko nie jest w stanie pogryźć. Małym dzieciom nie wolno podawać tabletek, twardych cukierków, orzeszków itp. Z najbliższego otoczenia należy usunąć wszystkie potencjalne zagrożenia w postaci drobnych przedmiotów tj, monety, guziki czy małe klocki. Kupując zabawkę zwróćmy uwagę czy posiada ona znak bezpieczeństwa CE i czy jest dostosowana do wieku dziecka .
Każde dziecko jest zagrożone zadławieniem, zakrztuszeniem czy zachłyśnięciem. Taka sytuacja może zdarzyć się dosłownie wszędzie i w najmniej oczekiwanym momencie. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i jak najszybsza, niemalże odruchowa, właściwa reakcja ze strony opiekunów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak właściwie działać w tych trudnych momentach, żeby ratować życie i nie zaszkodzić dziecku.
Pamiętajmy o jak najszybszym wezwaniu pogotowia nr tel 999 lub 112 z telefonu komórkowego.
Zobacz także:
MAMA WIE CO ROBIĆ - Pierwsza pomoc dla dziecka
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Jaki temperament ma twój maluszek?
Już niemalże od narodzin rodzice, dziadkowie i osoby z najbliższego nam otoczenia często doszukują się podobieństw dzieck...
WięcejMatki z depresją zakłócają sen swoich dzieci
Matki cierpiące na depresję mogą zakłócać sen swoich dzieci – donoszą badania naukowe.
Więcej