Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

MAMA WIE CO ROBIĆ - Pierwsza pomoc dla dziecka - Bezdech

Lady Comp Polska partnerem akcji edukacyjnej

CZĘŚĆ 1 BEZDECH

Bezdech u dziecka -to chwilowe zatrzymanie oddechu. Może nastąpić z różnych przyczyn. Najczęściej jest efektem niedojrzałości mechanizmu oddychania. Zdarza się u maluszków urodzonych przed czasem i u dzieci o niskiej masie urodzeniowej, w niektórych przypadkach występuje na skutek nadmiernego oziębienia organizmu. Bezdech u zdrowych niemowląt może pojawić się w przypadku niedrożnych dróg oddechowych, podczas infekcji. Epizody bezdechu najczęściej pojawiają się w pierwszym półroczu życia i zanikają po 12. miesiącu.

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu notuje się u dzieci, których matki paliły bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech.

Jeżeli zatrzymanie oddechu nie trwa dłużej niż 15 sekund i zdarza się sporadycznie dodatkowo, gdy nie dochodzi do sinienia albo bladości twarzy, nie ma powodu do niepokoju. W takiej sytuacji zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.

Gdy przerwa w oddychaniu trwa dłużej niż 15-20 sekund i zdarza się głównie w nocy, sytuacja może okazać się niebezpieczna. Dziecko z powodu niedotlenienia może zrobić się sine i stracić świadomość (te objawy lekarze nazywają zespołem ALTE). Konieczna jest wówczas natychmiastowa interwencja rodziców, gdyż bezdech jest jedną z głównych przyczyn zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, zwanej przez lekarzy SIDS.

Uczymy jak zachować się przypadku bezdechu u dziecka !

Bezdech_2_a.jpg

Bezdech_2b.jpg

 

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH OTRZYMANIEM MATERIAŁÓW EDUKACYJNE W POSTACI PLAKATU, CZY ULOTEK - PROSIMY O KONTAKT NA :

biuro(at)ladycomp.pl

Zobacz także:

MAMA WIE CO ROBIĆ- Pierwsza pomoc dla dziecka CDN

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg