Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Naukowcy powiązali BPA z astmą

Lista produktów zawierających BPA jest długa – mimo, iż oficjalnie wiele firm nie stosuje już BPA przy produkcji butelek, kubeczków i innych akcesoriów dla niemowląt, to nadal wiele produktów domowego użytku zawiera BPA.

Ostatnie badania prowadzone przez naukowców z Columbia Center for Children's Enviromental Health sugeruje powiązanie pomiędzy BPA znalezionym w próbkach moczu dzieci, a późniejszymi problemami z oddychaniem.

Próbki moczu pobrano od grupy568 matek w trzecim trymestrze ciąży, a następnie od ich dzieci w różnych odstępach czasu po urodzeniu. Próbki były analizowane pod kątem zawartości BPA.  Okazało się, że ryzyko posiadania przez dziecka astmy rosło, jeżeli BPA zostało znalezione w moczu w wieku lat 3,5 i 7. W dodatku, jeżeli BPA znaleziono w moczu trzylatków, ryzyko świszczącego oddechu w wieku lat 5 i 6 było większe. Wyjątkiem było BPA w moczu u pięciolatków – wydaje się, że nie wpływało to na późniejsze problemy z układem oddechowym w ciągu następnego roku czy dwóch. 

Naukowców zaskoczył fakt, iż BPA w próbkach moczu matek będących w trzecim semestrze ciąży, nie wiązało się z ryzykiem astmy u dzieci w wieku lat pięciu. Okazało się, że jest to sprzeczne z danymi przedstawionymi dwa lata temu przez Penn State College of Medicine, które dowodziły, że wysoki poziom BPA w 16 tygodniu ciąży jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia świszczącego oddechu u dzieci aż do wieku trzech lat. Podkreślmy, że kluczową różnicą między tymi badaniami było pobieranie próbek moczu w różnych semestrach ciąży. 

Toksyczny wpływ BPA na zdrowie człowieka, od wielu lat jest tematem publicznych debat na całym świecie. Z jednej strony mamy społeczeństwa troszczące się o zdrowie i problemy z otyłością czy zachowaniem u dzieci – i ta grupa domaga się prawdy od naukowców. Z drugiej strony mamy przedsiębiorstwa przemysłowe wyciągające gigantyczne zyski z własnej działalności, które niezmiennie podważają metodologię i wiarygodność badań, których wyniki nie są im na rękę. 

Tym razem naukowcy podkreślają, że badanie dotyczyło powiązań między BPA a astmą, nie dowodzi zaś, że BPA wywołuje astmę.

Badanie zostało opublikowane w magazynie Journal of Allergy and Clinical Immunology.

 

Na temat BPA polecamy także artykuł na portalu Wellnessday.eu: BPA przyczyną nadpobudliwości u dziewczynek?

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg