Czy różnica wieku jest ważna?

Czy dwie osoby, które dzieli dość znaczna różnica wieku mogą naprawdę się kochać, czy mogą zbudować normalnie funkcjonującą rodzinę i czy w ogóle ich związek ma szansę na powodzenie?
Czy różnica wieku w związku jest naprawdę tak bardzo istotna? Tego typu pytania zadawał sobie nie jeden z nas. Temat dość zawiły, poruszany tysiące razy, głęboki jak rzeka…, ale ciągle na czasie.
Zaczyna się niewinnie. Dorastające dziewczyny zachwycają się swoimi o kilka lat starszymi kolegami a młodzi mężczyźni siedzący w licealnej ławce nie mogą oderwać wzroku od pani od biologii, która jest zaledwie kilka lat starsza od nich samych. I na tym koniec. Młodzieńcza, niespełniona fascynacja. Rzecz całkowicie naturalna i jakże często spotykana.
Jednak nie zawsze na tym się kończy i czym dłużej jesteśmy na tym świecie doskonale wiemy, że koleżanka mająca 23 lata, związana z panem, który jest niewiele lat młodszy od jej ojca, nie jest już niczym dziwnym. Mężczyzna będący z młodszą kobietą, kobieta będąca z młodszym mężczyzną… każda z tych kombinacji jest dość często spotykana.
Prawdą jest, że wraz z mijającym czasem różnica wieku zaciera się a relacje dorosłych partnerów, u których różnica wieku przykładowo wynosi 7 lat nie wyglądają tak, jak relacje dwojga nastolatków, u których owa różnica wynosi dokładnie tyle samo. W przypadku dorosłych partnerów różnica wieku zaciera się, ponieważ ich rozwój zarówno emocjonalny, jaki i intelektualny zaczyna stawać na tym samym poziomie, wiedzą, czego oczekują od życia, posiadają pewien bagaż doświadczeń życiowych- w tym przypadku różnica kilku lat nie ma większego znaczenia. Należy jednak zaznaczyć, że nie mowa tu o różnicy wynoszącej 5, 7 lub 10 lat, lecz jeszcze większej.
Oczywiście nie ma reguły, mówiącej, że wszystkie osoby tworzące związek muszą być w jednakowym wieku czy też, że różnica tego wieku może wynosić maksymalnie 3 lata. Jednak przyznajmy szczerze, że różnica wieku wynosząca 15, 20 lat to dość sporo. Można powiedzieć: „.. Takie czasy…”, lecz czy jest to wystarczającym usprawiedliwieniem? Czy brak jakichkolwiek granic i wartości moralnych w naszych czasach to rzecz już normalna i naturalna? Nie oszukujmy się- większość związków z dużą różnicą wieku istnieje z innych powodów, niż „tylko” miłość. Osoby decydujące się na życie w takich związkach często kierują się chęcią posiadania większej ilości pieniędzy i innych dóbr materialnych- mowa tu o dość znanym zjawisku określanym jako sponsoring, uzyskiwania lepszych doznań sexualnych czy też zrobienia szybkiej i zawrotnej kariery. Nie twierdzę oczywiście, że jest tak zawsze, ale należy odróżnić, czy jest to prawdziwy, głęboki związek czy tylko jego atrapa.
Można pocieszać się myślami, że „miłość nie zna granic” lub, że „miłość przenosi góry”, ale rzeczywiście, osoby będące w takich związkach spotykają na swej drodze więcej przeszkód, niż te, u których różnica wieku nie jest aż tak duża. Jednym z takich problemów jest choćby akceptacja społeczna. Podobno Polacy stają się coraz bardziej tolerancyjni i w swoich przekonaniach ciągle idą do przodu, jednak krzywe spojrzenia oraz uwagi sąsiadów a nawet przyjaciół i rodziny stają się często nie do wytrzymania i źle wpływają na jakość takiego związku.
Ponadto, trzeba mieć na uwadze fakt, że zauroczenie nie trwa wiecznie. Jeśli mowa tu o rzeczywiście głębokim, prawdziwym związku, który ma trwać bardzo długo a nawet i do końca naszych dni, należy zastanowić się czy po okresie kilku, kilkunastu lat nadal będzie nam ze sobą tak dobrze, jak było na początku. Czy będziemy jeszcze posiadali tematy do rozmów, czy nasze stare przyzwyczajenia nie będą działać nam za bardzo na nerwy, czy będziemy zgadzać się w kwestiach wychowania dzieci (o ile oczywiście będziemy je mieć) i czy będziemy mieć jeszcze wspólne zainteresowania? Nie można zapominać o tym, że po upływie kilku lat związku jedna osoba nie będzie już w tym samym wieku, w którym była na początku. Może okazać się, że jedna ze stron, będąca jeszcze w kwiecie wieku ma ochotę na wspólną wycieczkę rowerową, podczas gdy dla drugiej ulubioną rozrywką jest już tylko siedzenie w fotelu i oglądanie telewizji lub czytanie książki. Może zaistnieć także sytuacja, że to starszemu partnerowi zadziała na nerwy zachowanie i podejście do życia młodszego partnera.
Związek z wiele starszym lub młodszym partnerem nie musi zakończyć się fiaskiem, ale oczywiście może i należy mieć to na uwadze. Jednak zawsze, angażując się w związek z drugim człowiekiem- młodszym, starszym czy też w tym samym wieku ponosimy pewne ryzyko. Czy zatem mamy się z nikim, nigdy nie wiązać? Nie bójmy się zaryzykować, bo możemy stracić właśnie to, czego szukamy, bez względu na to, jak duża jest między nami różnica wieku.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Przeciwieństwa się przyciągają...
Ona - ciepła, uczynna, potrafi z każdym życzliwie rozmawiać, każdemu pomoże, każdego poratuje. On – mrukliwy, zamknięt...
Więcej