Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak zrozumieć mężczyznę

Większość kobiet choć raz w życiu doświadczyła, że „faceci są z innej planety”. Powszechne też stało się stwierdzenie, iż „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” i mało kto z nim się nie zgodzi.

Wiele z nas nie raz borykało się z niezrozumieniem przez partnera, a wielu mężczyzn nie raz rozkładało ręce nie mogąc zrozumieć co niewłaściwego zrobili, że słyszą ciągłe wyrzuty. W takich sytuacjach problemy narastają, gdyż jedna i druga strona zamiast dojść, co może być przyczyną konfliktu i załagodzić go, koncentrują się na kłótni i ostrej wymianie zdań. Niestety nie tędy droga, ale aby to zrozumieć trzeba zdać sobie sprawę z różnic między płcią żeńską i męską.

Niewątpliwie mężczyźni i kobiety należą do tego samego gatunku – Homo sapiens. Jednak natura skonstruowała nas tak, że różnice odkrywa się już na poziomie morfologicznym – nie chodzi tu bynajmniej o wygląd zewnętrzny, ale różnice w budowie najważniejszego organu jakim jest mózg.

Na przełomie wielu lat był to temat wielu sporów, jednak dziś z pełna świadomością można stwierdzić, że obie płcie są odmienne, gdyż ich mózgi tak istotnie różnią się. W konsekwencji zarówno sposób myślenia, zachowania, spostrzeżenia kobiet oraz mężczyzn sądwojakie i stąd tak wiele konfliktów na linii męsko-żeńskiej.

Żeby lepiej zrozumieć te odmienności najlepiej po krótce zapoznać się z ogólną strukturą mózgu i sposobem jego funkcjonowania. Lewa półkula mózgu kontroluje prawą stronę ciała, prawa półkula zaś lewą. Przyjmuje się, że lewa półkula w znacznym stopniu odpowiada za mówienie, pisanie, myślenie logiczne czy pamięć, czyli ogólnie mówiąc za funkcje werbalne i uporządkowane procesy myślowe. Prawa półkula zaś jest bardziej wykorzystywana przy odbiorze obrazów, dźwięków, kontroluje abstrakcyjne myślenie.

Badania nad funkcją mózgu wykazały jednak, że uszkodzenia tych samych obszarów półkul przynoszą odmienne skutki u kobiet i u mężczyzn. Wynika to z faktu, że ośrodki mózgowe u kobiet są bardziej rozproszone, a podział funkcji jest mniej określony. U mężczyzn zaś ich półkule są bardziej wyspecjalizowane i w trakcie konkretnych czynności korzystają oni z konkretnej półkuli. U kobiet na przykład zarówno prawa jak i lewa półkula bierze udział w czynnościach werbalnych oraz wizualnych. Dlatego też mężczyznom łatwiej jest wykonywać dwie różne czynności w tym samym momencie. Przeciętnej kobiecie problem sprawiłoby jednoczesne odczytywanie mapy i mówienie, jednak przeciętny mężczyzna łatwiej poradzi sobie z tym zadaniem, ze względu na wyższą specjalizację mózgu. Obydwie czynności są u niego kontrolowane przez różne półkule, u niej zaś pobudzone zostają ośrodki w obu półkulach, przez co zadanie dla niej jest trudniejsze.

Trzeba zaznaczyć, że od każdej reguły są wyjątki dlatego też, nie jest trudne znalezienie faceta z bardziej kobiecą psychiką niż przeciętny mężczyzna, dużo też jest kobiet z typowo „męskim” podejściem do życia. Wpływ na to mają już hormony w życiu płodowym, jednak to już temat na osobny artykuł.

Co daje nam ta wiedza? Otóż bardzo dużo. Wiele kobiet ma wrażenie, że mężczyźni nie potrafią wyrazić tego co czują. Jest to nie tylko wrażenie. Kobiety są sprawniejsze werbalnie i mają lepiej rozwiniętą emocjonalną stronę. U mężczyzn ośrodek odpowiedzialny za emocje znajduje się w prawej półkuli, zaś za zdolno­ści werbalne odpowiedzialna jest druga strona. Z racji tego, że męski mózg ma mniej połączeń nerwowych między obydwiema półkulami, to przepływ informacji jest mniej sprawny. U kobiet funkcje emocjonalne umieszczone są w obydwu półkulach, tak samo jak ośrodki mowy, a ponadto przepływ informacji jest skuteczniejszy z racji większej ilości włókien nerwowych. Wobec tego kobiety radzą sobie doskonale z wyrażaniem uczuć. Przez większą liczbę połączeń między półkulami możemy również po części wytłumaczyć kobiecą intuicję. Nie ma w tym magii, tylko czysta nauka. Kobieta łatwiej wiąże ze sobą większą ilość informacji, lepiej analizuje informacje werbalne i wizualne. Jeden szczegół potrafi zachwiać ich osądem, dlatego częściej są podejrzliwe i lepiej oceniają charakter ludzki.

Natury się nie oszuka, dlatego też mężczyźnie trudniej jest wyrazić swoje emocje i nie robi to w sposób jaki oczekuje od niego kobieta. Nie oznacza to jednak, że nie jest zdolny do odczuwania tego samego co ona i że nie zależy mu w takim samym stopniu na kobiecie, jak jej na nim.

Niepodważalna jest również przewaga kobiet pod względem wrażliwości wielu zmysłów. Kobiety słyszą lepiej niż mężczyźni i łatwiej im wychwycić najdrobniejsze zmiany natężenia głosu. Może być to wyjaśnienie zagadki, czemu kobieta „słyszy” więcej, niż mężczyzna „mówi” oraz czemu kobieta częściej ma pretensje o niewłaściwy ton głosu czy wypowiedzi. Przeciętny mężczyzna nie zrozumie, że rozgoryczenie kobiety na jego słowa to nie jej wymysł. Można stwierdzić wręcz, że kobieta łatwiej wyczuwa emocje swojego partnera niż on sam, dlatego jeśli dochodzi do konfliktu na tym tle, ważniejsza jest rozmowa i zrozumienie drugiej strony, niż karanie za coś czego nie da rady zmienić.

Istotne różnice dotyczą również pamięci obu płci. Kobiety mają lepszą pamięć krótkotrwałą, łatwiej magazynują większą ilość informacji nawet nieistotnych i przypadkowych. Mężczyznom zaś zapamiętywanie idzie najlepiej, gdy informacja tworzy spójną całość, albo ma konkretne znaczenie. Przeciętne kobiety mają lepsza pamięć emocjonalną (daty rocznic), zaś dla przeciętnych mężczyzn liczą się fakty (pamięć taktyczna). Dlatego też szkoda czasu i naszych nerwów na „wbijanie” do głów naszych panów, ważnych dla nas informacji, niekoniecznie istotnych dla płci przeciwnej.

Powyższe przykłady nie mają na celu usprawiedliwienia rodzaju męskiego. Chodzi o to, żeby lepiej zrozumieć naturę mężczyzny, gdyż nam kobietom jest łatwiej stawiać się w ich sytuacjach, z racji większej zdolności empatii. Może się okazać, że nasze wysiłki spełzną na niczym, jeśli będziemy chciały zmienić mężczyznę na siłę. Dlatego też zamiast walczyć i z wściekłością odrzucać różnice między płciami, lepiej jest je przeanalizować i wykorzystać do poprawienia swoich własnych relacji. Jeśli jednak pragniemy choć częściowych zmian, to lepiej najpierw spojrzeć z perspektywy mężczyzny, zrozumieć co nim kieruje i dotrzeć do niego w sposób najbardziej korzystny dla naszego związku.

(na podstawie książki "Płeć mózgu" A. Moir, D. Jessel)

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg