Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Przeciwieństwa się przyciągają...

Ona - ciepła, uczynna, potrafi z każdym życzliwie rozmawiać, każdemu pomoże, każdego poratuje. On – mrukliwy, zamknięty w sobie, z wyższością patrzący na innych, dusigrosz i cynik. Albo inny przykład: ona – spokojna domatorka, zaczytana w kolejnej książce, lubująca się w samotnych spacerach z psem po lesie. On – dusza towarzystwa, nieustannie rozmawiający przez telefon, z mnóstwem znajomych i zapędem, by zwiedzić świat. Czy takie pary mają szansę na trwały związek?

Przeciwieństwa się przyciągają, mówimy. Może rzeczywiście się przyciągają, ale jak długo potrafią ze sobą wytrzymać? Jak  podaje GUS, że w 2004 roku niezgodność charakterów była przyczyną 32% rozwodów, w roku 2009 – 1/3 rozwodów.  Badania przeprowadzone na próbie 3400 internautów podają niezgodność charakterów jako przyczynę 45% rozwodów w 2010 roku*. 

Arnold Lazarus w książce „Mity na temat małżeństwa.” (GWP, 2005), mówi wprost, że„dobre małżeństwo opiera się na podobieństwach, nie na różnicach”, wymieniając sformułowanie: „przeciwieństwa się przyciągają”, właśnie jako jeden z mitów. Bałaganiarz nie będzie doceniał perfekcjonizmu żony, a jej bezustanne nagabywanie o sprzątanie, będzie doprowadzało małżonka do szewskiej pasji. Pełna energii kobieta o dużym popędzie seksualnym, nie spełni się w związku z leniwcem, w niewielkim stopniu interesującym się seksem, przedkładającym oglądanie meczy piłkarskich i skoków narciarskich nad odkrywanie kolejnych stref erogennych na mapie kobiecego ciała. Wyobraźmy sobie wspólne urządzanie mieszkania, gdy jedno z partnerów kocha minimalizm i przestrzeń, a drugie zbiera latami pamiątki z wszelkich podróży, mając pokaźny stos bibelotów, gadżetów, prezentów i kompletnie nieprzydatnych drobiazgów.

Możemy oczywiście mieć różnych znajomych, odmienne hobby i nie każdy wolny czas spędzać razem, jednakże duże rozbieżności poglądów zawsze będą przyczyną sprzeczek i w dłuższej perspektywie przyczynią się do zniszczenia związku. Według Lazarusa szanse na trwały, szczęśliwy związek mają pary, które:

1. mają podobne poglądy w sprawach zasadniczych 
2. mają podobne poglądy w kwestii wychowania dzieci
3. zgadzają się w nastawieniu do rozrywek i spędzania czasu wolnego, także wakacji
4. dzielą ten sam system wartości


I choć drobne różnice mogą wzbogacić związek, to jednak nie da się ukryć, że to właśnie parom o podobnym podejściu do życia, żyje się znacznie prościej, spokojniej i wygodniej. 

Zgadzacie się z tym? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum >>

 Beata Mąkolska

* Badania przeprowadzone przez portal prawnik-online.eu


Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg