Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Bezpłatne badania genetyczne

Pacjenci należący do śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego Oddziału NFZ mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych, jeżeli istnieją ku temu wskazania medyczne.

Do grupy bezpłatnych badań zalicza się:

badania na obecność wirusów i bakterii przenoszonych drogą płciową  - wirus HPV, chlamydia trachomatis
badania diagnozujące choroby genetyczne - rak piersi i jajnika, celiakia, nietolerancja laktozy, zespół Gilberta, mukowiscydoza, zakrzepica . 
 
Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych? 
 
Badania DNA do tej pory były niedostępne dla wielu pacjentów przede wszystkich ze względu na wysoki koszt. Swoją czułością i skutecznością często przewyższają tradycyjne badania, choć niewielu o tym wie. Badania genetyczne w medycynie - bo o nich mowa, coraz częściej stosowane są w rutynowej diagnostyce chorób zwłaszcza, że dzięki refundacji z NFZ wiele z nich można wykonać nieodpłatnie. Jest to zatem doskonała okazja dla pacjentów, u których z różnych przyczyn nie została postawiona jak dotąd jednoznaczna diagnoza, a którzy nie byli w stanie wykonać badania DNA w zakresie prywatnym.

Jak skorzystać z bezpłatnych badań medycznych? 


Warunkiem skorzystania z bezpłatnych badań medycznych jest:

- przynależność do jednego z trzech oddziałów NFZ: śląskiego, opolskiego lub dolnośląskiego, 
- posiadanie aktualnego zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym 
- uzyskanie skierowania od lekarza
 
W przypadku diagnostyki zakażeń układu moczowo-płciowego (HPV, chlamydia trachomatis) skierowanie powinno być wystawione przez lekarza ginekologa do Pracowni Diagnostycznej.  Ponadto do badania w kierunku wirusa HPV niezbędne jest dołączenie wyniku badania cytologicznego bądź kolposkopii, który wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości. 


Natomiast w przypadku diagnostyki chorób genetycznych lekarz rodzinny bądź inny specjalista wystawia skierowanie do Poradni Genetycznej, a następnie Pacjent udaje się na wizytę do Opola.  

Gdzie można uzyskać więcej informacji:

Dodatkowych  informacji o bezpłatnych badaniach medycznych udziela Dyrektor Biura Handlowego Laboratorium testDNA Barbara Prokurat  pod numerem telefonu  (032) 363 08 76 lub 800-007-771 (bezpłatna infolinia) lub adresem e-mail: barbara.prokurat(at)testdna.pl

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg