Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Naukowcy: Karmienie piersią chroni kobietę przed rakiem jajnika

Karmienie piersią może zredukować ryzyko raka jajnika u matki o dwie trzecie – donoszą naukowcy. Im dłużej kobieta karmi piersią – tym ma zapewnioną lepszą ochronę przed nowotworem.

Ponad 6 tysięcy kobiet każdego roku ma diagnozowany nowotwór jajnika. Śmiertelność wśród pacjentek z tego typu nowotworem wynosi około 5%.  Ten nowotwór nazywany jest cichym zabójcom, ponieważ daje wiele symptomów charakterystycznych dla różnych schorzeń, jak np. wzdęcia, co niesie ze sobą ryzyko prawidłowego rozpoznania dopiero w zaawansowanym stadium choroby. 

W najnowszym badaniu, australijscy naukowcy przeanalizowali dane 493 kobiet ze zdiagnozowanym rakiem jajnika i porównali dane z zebranymi materiałami od 472 zdrowych kobiet w podobnym wieku. Każda pani była pytana o to ile ma dzieci i jak długo karmiła każde z nich piersią. Wyniki pokazały, że te panie, które karmiły swoje dziecko przynajmniej 13 miesięcy, były o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż te, które karmiły mniej niż siedem miesięcy. Im więcej panie miały dzieci – tym lepszy był efekt. Wśród kobiet, które miały troje dzieci i karmiły łącznie przyjmniej przez 31 miesięcy, ryzyko diagnozy nowotworu jajnika malało o 91%.

 

Uważa się, że karmienie piersią sprzyja ochronie przed nowotworem jajnika, ponieważ opóźnia występowanie owulacji i hamuje tym samym wydzielanie niektórych hormonów. Niektórzy badacze są zdania, że większa liczba owulacji zwiększa ryzyko formowania zmutowanych komórek, co może przyczynić się do wywołania choroby. Zdarza się, że firmy farmaceutyczne wykorzystują te poglądy w promowaniu tabletek antykoncepcyjnych, których zadaniem jest właśnie hamowanie owulacji. Niestety, stosowanie tabletek hormonalnych nie pozostaje bez wpływu na organizm – poza wieloma różnymi skutkami ubocznymi, antykoncepcja hormonalna może sprzyjać rozwojowi raka piersi, szczególnie u kobiet obciążonych mutacją w genie BRCA 1. 


Lekarze podkreślają, że głównymi czynnikami ryzyka dla rozwoju raka jajnika są historie tej choroby w rodzinie, wystąpienie nowotworu piersi, rozpoczęcie miesiączkowania w bardzo młodym wieku oraz nadwaga i otyłość. 

Wyniki zostały opublikowane w magazynie American Journal of Clinical Nutrition.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg