Policystyczne jajniki - co to jest?

ZESPÓŁ STEINA-LEVENTHALA - bardziej znany pod nazwą zespół policystycznych jajników.
Trudno określić co jest przyczyną tego zespołu. Nie jest także łatwa diagnoza takich przypadków ze względu na wiele różnych objawów.
Na torbielowatość jajników cierpi 5-7% kobiet w wieku rozrodczym. Torbielowatość powstaje na skutek niepękających pęcherzyków jajnikowych, w wyniku czego nie dochodzi do owulacji ani do wytworzenia ciałka żółtego produkującego progesteron. W jajniku znajduje się wtedy wiele dojrzałych pęcherzyków, tworzących torbiele (cysty – stąd nazwa zespołu), a wskutek gromadzenia się torbieli jajniki są powiększone.
Objawy jakie kobieta dotknięta tą przypadłością sama może dostrzec to problemy z płodnością (zazwyczaj zauważane dopiero w czasie starań o poczęcie), zaburzenia miesiączkowania, bardzo rzadko występujące miesiączki, otyłość, hirsutyzm.
Aby zdiagnozować PCO lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad oraz zlecić badanie poziomu hormonów FSH, LH, androgenów i przeprowadzić badanie USG.
Na obrazie ultrasonograficznym stwierdza się liczne torbiele w jajnikach. W wyniku badań laboratoryjnych stwierdza się większy niż 1:1 stosunek LH (hormon luteinizujący) do FSH (hormon folikulotropowy) przy badaniu w 3 dniu cyklu miesiączkowego. Zwiększony jest także poziom androgenów we krwi.
Aby jednoznacznie stwierdzić PCO potrzebne jest całościowe spojrzenie na wszystkie objawy.
Jednak mimo zaburzeń w cyklu, rzadkich owulacji przy pomocy odpowiedniego leczenia kobieta z PCO ma szanse na ciążę
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Bezpłatne badania genetyczne
Pacjenci należący do śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego Oddziału NFZ mogą skorzystać z bezpłatnych badań medyc...
WięcejBadanie: 57,2% kobiet pozbyło się migreny odstawiając tabletki hormonalne
W Polsce szacuje się, że z powodu migren cierpi około 18 proc kobiet. Nie da się ukryć, że migrena zdecydowanie częściej...
Więcej